Kouření – láska až za hrob

Napsal

Kouření – láska až za hrobNeustále mluví média o kouření, jako o zlozvyku celé naší společnosti…Vedou se diskuze zda kouření povolit, či zakázat na veřejných prostranstvích..a o obecném ohrožení mravnosti mládeže reklamou na cigarety, kterou můžeme vidět téměř všude. O tom zda kouřit či nekouřit by si jistě měl každý jedinec rozhodnout sám. Než každý ale udělá své vlastní rozhodnutí nebo i pro ty z Vás, kdo se rozhodnutí chystáte udělat již dlouho, čtěte prosím následující informace a svou vlastní moudrostí se rozhodněte zda chcete jít cestou nikotinu či nikoliv.

Surovina kterou kouříme se jmenuje tabák…pojďme se na ní podívat trochu blíže.

Tabák – je vlastně úplně k ničemu..:) nejde z něj nic uvařit,ani upéct, ani ušít. A snad právě proto ho musíme kouřit – jsme zkrátka příliš důslední, zvídavý, podnikavý a vynalézavý.Domnívám se že snad kouříme i proto, abychom dali existenci tabáku vůbec nějaký smysl. Jak se nám za to  tabák ale vlastně odvděčuje?

Teď se obrátím především na dámy – dámy kouříte a trápí Vás pupínky, rozšířené póry a neustálé nečistoty pleti? Jíte sice zdravě a používáte kvalitní kosmetiku, která ovšem nepomáhá?
Nebo naopak se Vám póry stahují, pleť je nepružná, bez života?
Na všechny tyto aspekty má vliv kouření.Dámy a slečny, prosím Vás – každá cigareta, kterou vykouříte, vás nejen unaví, ale navíc způsobí problémy vašemu tělu. Například cévy se vlivem kouření stahují, takže pleť není dostatečně živena. Brzy se projeví tím, že získá nehezký šedožlutý nádech. Kouření zabíjí buňky, které okysličují vaše tělo.V této souvislosti pak vznikají všechny zdravotní problémy o kterých můžete číst na varovnývh štítcích každé krabičky cigarety. Ale i přes tato naprosto alarmující varování se lidé v pasti své závislosti vrhají s chutí do další a další krabičky.

Podívejme se ale dále – na nejčastější obrázek kouření, který vidíme mezi našimi přáteli a známými.
Je to až pancéřově pevné spojení: káva + cigareta…znáte ten obrázek postávajích kolegů hned po ránu v kuřárně s šálkem kávy a cigaretou v ruce?:)
Vysvětleme si, proč tato závislost v těle vzniká tak pevně. V těle máme vnitřní nikotin. Jmenuje se acetylcholin a podílí se na procesech vybuzení a uklidnění.Nikotin je jeho „umělý bráška“. Podobá se mu, díky čemuž ho mozek rozpozná a využije. Asi zhruba deset vteřin poté, co se nikotin dostane spolu s kouřem do plic, se propracuje do mozku, kde se nalepí na receptory acytelcholinu. My vydechneme už jen dehet a blaho:) Psychoaktiva včetně nikotinu ale fungují na principu odměny, kterou je pro tělo stav po vyplavení tzv.dopaminu.

Kofein a nikotin patří mezi psychoaktivní látky, které vyvolávají euforii a dodávají energii stejně jako například kokain či pervitin. Díky nim nám srdce bije rychleji.Tyto látky působí i na naše trávení, protože posilují syntézu endorfinů – našeho vnitřního heroinu.Celkově by se dalo říct, že zrychluje veškeré funkce metabolismu..Nikotin tedy dokáže lidské tělo stimulovat, ať už si to závislý kuřák uvědomuje méně, či více.      I přes vysokou škodlivost v poměru porovnání PRO a PROTI byla při testech paradoxně zjištěna a jistá pozitiva vlivu nikotinu na organismus..což ovšem stejně v poměru k dlouhodobosti přerůstá opět v negativum.V nižších dávkách nikotin podporuje duševní činnost, zlepšuje paměť a koncentraci a krátkodobě i IQ. Nikotin ovšem ve vyšších dávkách naopak uklidňuje a tlumí organismus.

A jak takový začínající kuřák vlastně dojde k samotné závislosti na kouření?Cesta ke kuřácké závislosti je dlouhá…začíná prvním šlukem, který je „hnusný“..ale naučíme naše preceptory, aby přijímali tuto chemickou látku..postupem času se z toho stane jakýsi náš rituál..pořád kouříme a kouříme až vlastně nemůžeme jinak….Z mnoha psychologických důvodů je důsledek nakonec takový, že kouříme, abychom byli „sami sebou“, kouříme, abychom mohli být s jinými lidmi, kouříme, abychom se zastavili, kouříme abychom se pohnuli. Problém kouření pak nespočívá jen v závislosti na nikotinu. Je to otázka vášnivé lásky k něčemu, co považujeme pro sebe natolik důležité ve své vlastní slepotě, že nevidíme pod smrtelnou roušku této drogy. Je to také otázka zvládání této vášně. Cigarety nejsou vlastně věc, jsou tajná láska. A zpravidla trvá pár let, než se člověk rozhodne, zda pro tuto lásku chce umřít, či nikoliv. A jak jste na tom..chcete žít nebo umřít pro smrtelnou lásku?

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *