Šití – tipy a triky pro všechny začátečníky

Napsal

Doby, kdy naše maminky a babičky nosily prakticky jen to, co si samy ušily, jsou už nějaký ten pátek minulostí. Stále se ale najdou šikovné ženy, které si občas rády něco ušijí, nebo ty, které by se to rády naučily. Lákavá je možnost ušit si některé kousky podle představ a ze zvolených materiálů v požadovaných odstínech. Šití nemusí hned znamenat oblečení, vytvořit můžete i stylové bytové doplňky. Přečtete si, jak s tímto zájmem začít.

Šití

Šití

Výběr látek a materiálů vás nebude omezovat

Každá žena zná tu situaci, kdy drží naprosto dokonalý kousek, který je ale dostupný jen v nešťastné barvě, kterou zkrátka z nějakého důvodu nechcete zvolit. Podobně je tomu i u těch naprosto nepohodlných kousavých materiálů. Výhodou šití je, že materiál i barvu zvolíte přesně podle představ. Stačí najít široký výběr látky metráž a máte vyhráno. Tam najdete jak klasické materiály, tak odolnější a speciální alternativy.

Kolik koupit látky

Začátečnice většinou zarazí základní otázka. Když už se rozhodnou pro danou látku, nevědí, kolik jí koupit. Vždy spoléhejte na vybraný střih. Ten ve většině případů uvádí, kolik látky budete k ušití potřebovat, ale i to, pro jaké materiály je vhodný. Pro začátečníky je ideální volbou látka bavlněné plátno. Pokud ale střih vyžaduje elastické materiály, požadavky striktně dodržujte, zde se experiment nevyplatí. Výsledný model by vám nemusel vůbec sednout.

Před tím, než se do šití pustíte, doporučujeme látku vyprat a vyžehlit. Jednak nemusí být úplně čistá, ale hlavně by měla být před stříháním úplně rovná a bez skladů.

Práce s papírovým střihem

Velkým tématem jsou také papírové střihy. Práce s nimi někdy vyžaduje pěknou dávku trpělivosti. Tajným tipem pro lepší manipulaci je podlepení tvrdším papírem. Jednodušeji ho tak překreslíte na látku, a navíc vám vydrží i na případné další použití. Před finálním modelem se pro ověření doporučuje ušít také zkušební.

Zdroj obrázku:
UfaBizPhoto / Shutterstock.com

Share