Když miminka nemohou spát

Napsal

Většina rodičů touží po dítěti, které by spalo celou noc, ale je třeba vzít v úvahu, že kojenci nedokáží spát déle než pět hodin v jednom kuse. Jestliže mladší kojenec spí od půlnoci do pěti hodin ráno bez probuzení, spí v podstatě celou noc. Koncem prvního roku života může dítě spát v noci nepřetržitě deset až dvanáct hodin, ale většina kojenců se budí alespoň jednou za noc. Všichni kojenci mají občas období nespavosti, zejména když se jim prořezávají zuby nebo jsou nemocní.

Jak zlepšit kvalitu spánku

Budí-li se vaše dítě ve věku tří až čtyř měsíců několikrát za noc, existují ještě důvody, které mu brání spát déle. Stojí za to projít si následující body, abyste zjistila, zda-li mu nemůžete zlepšit spánkový cyklus.

Má dítě dostatek čerstvého vzduchu? – Je vědecky dokázáno, že kojenci, kteří jsou na čerstvém vzduchu po druhé hodině odpoledne, v noci lépe spí.

Spí dítě dostatečně během dne? – Nemá-li dítě dostatek spánku během dne, bude mít pravděpodobně přerušovaný spánek v noci.

Nespí během dne moc dlouho? – Nenechte dítě během dne spát déle než tři hodiny, jinak to ovlivní jeho noční spánek. Zdřímnutí pozdě odpoledne by nemělo být delší než třicet minut.

Poskytujete mu dostatečné množství podnětů? – Je důležité, aby dítě mělo dostatečný prostor k vydovádění na podlaze, a vy mu musíte poskytnout nové zážitky, ze kterých bude mít radost. Kojenci bývají nejbdělejší odpoledne a k večeru, a to je nejlepší doba na procházku.

Nevystavujete dítě příliš mnoha podnětům? – Pokud dítě rozptylujete, když je ospalé, bude se mu večer hůř usínat. Všímejte si projevů únavy : zívání, odvracení hlavičky, mnutí očí.

Nemá ještě hlad? – Hladové dítě se načas ukolébá k spánku, ale bude se nudit, dokud nedostane mléko. Jak kojené děti, tak děti uměle živené je dobré nakrmit asi v deset hodin večer nebo než jdou rodiče spát. Pomůže jim to prospat podstatnou část noci.

Ukládáte dítě ke spánku dost brzy? – Většina kojenců chodí nejraději večer spát mezi půl sedmou a půl osmou. Dáváte-li dítě spát mnohem později, zkuste ho každý večer uložit ke spánku o 15 minut dříve, dokud nedosáhnete požadovaného času.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *