Káva a její účinky na lidský organismus

Napsal

Šálku lahodné a především kvalitní kávy dokáže odolat skutečně jen málokdo z nás. Naopak pro většinu lidí káva představuje takovou malou závislost, bez které si svůj den vůbec neumí představit. Kávu si dopřávají hned po ránu, kdy je dokáže nastartovat do nového dne a mnoho z nich tímto nápojem nahrazuje snídani. Zlé jazyky tvrdí, že je káva pro naše zdraví a pro náš organismus velice škodlivá. Otázkou je, zda je tomu opravdu tak?

shutterstock_99664388

Jak je to s tou kávou doopravdy? Vážně je pro naše tělo natolik škodlivá, že bychom její pití měli výrazně omezit, nebo se tohoto nápoje pro jistotu vzdát úplně? Věřte nebo ne, ale odborníci mají v tomto ohledu jasno: jsou totiž toho názoru, že obsahem kávy je více jak 200 složek a látek, které mají na náš organismus více než pozitivní vliv!

Káva a zdraví – škodí nebo pomáhá?

Patříte k lidem, kteří si kávu dopřejí s chutí klidně i několikrát denně? Nezáleží ani tak na tom, zda si pochutnáte na obyčejné turecké kávě, nebo si dopřejete café latté či jiný luxusněji znějící název. Ačkoli to možná nevíte, součástí kávy není jen proslulý kofein, který se pyšní povzbuzujícími účinky, ale mimo jiné káva obsahuje i velké množství antioxidantů, které jsou známé pro schopnost zabránit oxidačnímu stresu!

Tip: skvělým dezertem ke kávě je tvarohový cheesecake, nebo si můžete upéct třeba štrúdl.

Káva a její účinky na naše zdraví a organismus

Ať už si dáte kafe jednou denně nebo naopak pětkrát, přečtěte si náš dnešní článek, do kterého jste ukryli podložená fakta mluvící o tom, že káva našemu tělu ve skutečnosti v mnoha ohledech pomáhá.

Rakovina

Rakovina je strašák, kterého se podvědomě děsí muži i ženy napříč všemi věkovými kategoriemi, protože se jedná o zákeřnou nemoc, která udeří v jakémkoli věku. Odborníci ale přišli na to, že antioxidační účinky kávy dokážu snížit riziko vzniku této nevítané choroby a dokonce až o 7% snižují riziko vzniku rakoviny dělohy!

Srdce

Možná jste slyšeli ze všech koutů, že kafe není pro lidské srdce vůbec zdravé, protože je jeho obsahem kofein a tem má až neblahé povzbuzující účinky. Opak je v tomto případě pravdou, samozřejmě se nic nesmí přehánět. I tak ale podotkneme, že kofein může za to, že se v našem těle zvýší uvolňování kortizolu a adrenalinu, což příznivým způsobem působí na činnost srdce!

Játra

Věděli jste, že pití alespoň tří šálků kávy denně vás může ochránit před onemocněním jater, především pak proti vzniku cirhózy? Kromě toho pokud si rádi s chutí dopřejete nějaký ten alkohol, pak právě kafe dokáže snížit jeho negativní dopady na vaše zdraví, tak se nad tím zamyslete!

Cukrovka

Na závěr zmíníme pozitivní účinky kávy na naše zdraví s ohledem na cukrovku, která je v poslední dob hodně rozšířená a to mezi muži i ženami napříč všemi skupinami bez ohledu na věk. Je totiž dokázáno, že pokud budete pravidelně pít kávu, snížíte tak riziko vzniku cukrovky druhého typu.

Share

Jsem moc ráda, že se mohu podílet na tvorbě tohoto webu. Je mi potěšením připravovat pro Vás články z nejrůznějších oblastí, pro něž čerpám informace ze svých vlastních zkušeností. Nejraději mám články na téma vztahů, módy, krásy a bytového designu. Psaní článků je mou vášní a třetím rokem i největším koníčkem. Jsem ráda, že se o to můžu s Vámi podělit :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *