Je víno zdravé?

Napsal

V zemích, kde je víno běžnou součástí stolování, lidé zřídka umírají na nemoci srdce a cévního systému. Při mírné konzumaci alkoholu zaznamenali odborníci – v porovnání s úplnou abstinencí –  v mnoha případech nižší míru srdečních a mozkových infarktů.
V oblíbeném víně se stále hledají nové látky, které by mohly být účinné proti infarktu a rakovině. Tyto účinné látky pocházejí z hroznové slupky a ve víně, především červeném, se nacházejí v koncentrovanější míře než v běžné hroznové šťávě. Už prví studie před mnoha desetiletími potvrdily pozitivní lékařské účinky červeného vína. A nejnovější výzkumy naznačují, že i mírná konzumace bílého vína má obdobný vliv na zdraví člověka.

Jak prospívá organismu?

Jedna až dvě skleničky vína denně mohou ve značné míře přispět  pokrytí denní dávky minerálních látek. To platí především pro draslík, hořčík, vápník, železo a pro několik stopových prvků. Polyfenol nacházející se hlavně v červených vínech, brzdí stárnutí buněk, záněty, snižuje problémy se srážlivostí krve, a tím i možnost vzniku trombózy.

Pijte s mírou

Víno pomáhá předcházet srdečním infarktům a udržuje pružnost cév. Zlepšuje totiž prokrvení srdečního svalu, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, zlepšuje proudění krve a snižuje nebezpečí trombózy.
Prodlužuje věk, protože obsahuje přirozené antioxidanty. Stárnutí buněk se zpomalí a klesá úmrtnost na rakovinu.
Vinná réva v tekutém stavu pročišťuje tělo, podporuje odvádění moče a zvyšuje vylučování odpadních látek.
Víno regeneruje. Jeho mírná konzumace nahrazuje důležité minerální látky, harmonizuje tělo a osvěžuje.
Podporuje obranyschopnost těla před nemocemi. Víno zvyšuje odolnost vůči původcům chorob, může zničit bakterie a viry a zlepšuje přirozenou imunitu člověka.
Zpomaluje odvápňování kostí a předchází tak nebezpečné osteoporóze, hlavně u žen. Dále udržuje tělesnou i duševní aktivitu, protože zlepšuje prokrvení mozku a jeho zásobování kyslíkem.

Dávka pro zdravého dospělého člověka, při které lze očekávat přínos pro zdraví:
pro ženy: 20 až 30 g alkoholu za den = 0,2 až 0,3 l vína
pro muže: 30 až 40 g alkoholu za den = 0,4 l  vína

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *