Jak zatočit s bolestí hlavy

Napsal

Jak zatočit s bolestí hlavyBolesti hlavy patří jednoznačně mezi nejčastější ženské zdravotní problémy. Objevují se nečekaně rychle a jejich velkou nevýhodou je, že mizí pomalu a dlouho. Prozradíme vám, co proti ní zabírá nebo jak se jí bránit.

Mají ženy bolesti hlavy častěji než muži?

Určitě ano. Migrénou trpí dvojnásobně více žen než mužů, mezi 35. a45. rokem života dokonce trojnásobně více žen. Kromě toho i intenzita a délka bolesti jsou u nich v tomto životním období silnější než u mužů. I takzvaná bolest hlavy z napětí častěji trápí častěji ženy než muže.

Na čem to závisí?

Často je příčinou bolesti hlavy kolísající hladina hormonů během menstruačního cyklu, ale i hormonální změny v přechodu i po něm.

Které druhy bolest hlavy se nejčastěji vyskytují?

Bolest z napětí, migréna a bolesti, které jsou způsobené léky. Bylo definováno až 176 různých druhů. Existují ale dvě hlavní skupiny : do jedné patří primární bolesti hlavy, tedy i bolestivé stavy z napětí a migréna. Do druhé skupiny se řadí sekundární bolesti, které vznikají jako jeden z projevů určitého onemocnění.

Co způsobuje bolest hlavy z napětí?

Touto bolestí trpí až 90 procent lidí, přesto její příčiny nejsou dodnes přesně známé. Pacienti při ní pociťují zejména napětí a tlak na čele, krčních svalech a zátylku. Spouštěčem těchto bolestí může být kterýkoli ze svalů, jež obklopují naši lebku. Znáte to, bolest hlavy se dostavuje, když jste nervózní a zažíváte stres a pokud jste proplakala večer, můžete s ní počítat následující den na sto procent.

Čím může vzniknout migréna

Jejími typickými faktory jsou pokles hladiny hormonů před menstruací a po ní, u mladších žen první dávka antikoncepce, u starších přechod nebo změny ve spánkovém rytmu (změny doby, kdy usínáte či vstáváte), ale také určité potraviny, například některé druhy sýra, tropické plody, čokolády, víno a léky. Někdy za migrénu může i krční páteř, ale masáž nechte na odborníky, ať si ještě nepřitížíte.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *