Jak vyčistit matraci

I když matrace pravidelně vysáváte vysavačem, je nutné je čas od času hloubkově vyčistit, abyste měli jistotu, že spíte v hygienicky nezávadném prostředí.

Prach, pot a roztoči jsou kombinace, která pocitu čistoty nepřidá, když pak ještě dojde na nějakou nehodu  objeví se flíček, je nejvyšší čas pořádně matraci vyčistit.

Čištění matrace krok po kroku

Začněte tím, že sundáte z matrace potah, pokud to jde. Ten můžete běžným způsobem vyprat v pračce. Jestliže má ale vaše matrace potah nesnímatelný, začnete tím, že matraci pořádně a systematicky vysajete. Postupujte opravdu kousek po kousku, ať žádné místečko nepřeskočíte.

Následující krok odstraní různé možné pachy. Na celou plochu matrace nasypejte jedlou sodu a kroužvými tahy ji na sucho vykartáčujte. Soda se dostane i pod povrch potahu, kde ji pak necháme nějaký čas (klidně do druhého dne) působit. Následně matraci opět řádně vyluxujte.

Jak na skvrny na matraci

Občas se na matraci objeví skvrna biologického původu (moč, krev, zvratky, ale i od jídla, pokud si občas dopřejeme snídani do postele). Obvykle je dost obtížné se jich zbavit, pomůže jen hodně dobrý přípravek.

Moč vyčistíte směsí ze 3 lžic jedlé sody, 240 ml peroxidu vodíku (3%) a pár kapek saponátu na nádobí nebo tekutého mýdla. Směs nalijte do rozprašovače, naneste na skvrnu a nechte uschnout. Pak vysajte. Díky dezinfekčním účinkům peroxidu se zároveň zbavíte i nežádoucích mikroorganismů.

Na skvrnu od krve pomůže, když do směsi ze čtvrt hrnku 3% peroxidu vodíku a jedné lžíc saponátu na nádobí přidáte lžící soli. I tuto směs nanesete na matraci a necháte nějaký čas působit. Potom opět řádně vyluxujte. Skvrny od krve můžete vyčistit i kupovanými prostředky (např. Dr. Beckmann a podobně). Na skvrny organického původu je vhodné i žlučové mýdlo, které je běžně k dostání v drogeriích.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *