Jak mluvit se svou dcerou o menstruaci

Napsal

Menstruace je pro mnohé intimní záležitostí, a tudíž i věcí, o které se moc nemluví. Většina matek se obává toho, že i se svou dcerou budou muset o menstruaci mluvit, že budou muset dceři vysvětlit, jak to funguje a připravit ji na to, co ji čeká. Mnohem lepší je o všem ale promluvit dříve, než se první menstruace vůbec dostaví. Kdy je ten nejvhodnější čas?

Menstruace je přirozená, dívka by se toho neměla bát

Když se řekne krev, malé dítě si představí zejména bolest a nějaký úraz. Každému občas teče krev třeba z rozbitého kolene, ale je potřeba, aby si dospívající dívka začala uvědomovat, že menstruační krev je úplně něco jiného. Vždyť se s menstruací bude pravidelně potýkat značnou část svého života, než to tedy přijde, měla by být každá dívka v obraze.

Je tedy třeba s dcerou promluvit o tom, co ji čeká. První menstruace se obvykle dostaví kolem dvanáctého roku života, s dcerou tak promluvte o něco dříve. Můžete si vzpomenout na sebe, jaké to bylo, když jste poprvé menstruaci dostala? V kolika letech to bylo? Je pravděpodobné, že vaše dcera dostane menstruaci ve stejném věku. Nikdy nečekejte na to, až se dívka o menstruaci dozví od kamarádek nebo ve škole.

A jak o tomto tématu mluvit?

Mluvte otevřeně, nic nezastírejte a klidně si na pomoc vezměte odbornou literaturu. Je totiž důležité, aby dívka věděla, jak to funguje, co se s tělem děje, když má menstruace přijít, proč vlastně dívky menstruaci mají a chlapci ne. Mluvte ale samozřejmě i o tom, že se tělo před menstruací lehce změní, že dívku mohou bolet prsa, mohou se zvětšit, že ji bude bolet hlava, že menstruaci doprovází i bolesti a křeče v podbřišku.

Určitě ji neděste, ale mluvte o tom jako o něčem, co ji prostě čeká a nemine. Matky obvykle samy poznají, jak se svou dcerou o takovém tématu mají mluvit. Samozřejmě záleží i na tom, jaký s dcerou máte vztah nebo jak moc je dívka již vyspělá fyzicky i psychicky. Jsou dívky, které jsou více citlivé a mohou se vyděsit. Na to pozor. Mluvte narovinu ale citlivě s ohledem na dané téma.

Až TO přijde

Určitě se při rozhovoru zaměřte i na to, co by měla dívka dělat ve chvíli, kdy se její první menstruace dostaví. Může to totiž přijít znenadání, dívka může být zrovna ve škole, může být u prarodičů, u kamarádů nebo venku, možná to přijde i v noci. Zkrátka nemusíte být po ruce a ona by měla vědět, co dělat. Povídejte si i o tom, že menstruace může být pravidelná i nepravidelná, o tom, jak dlouho trvá nebo o tom, že může mít různou intenzitu.

Některé dívky mají první menstruaci velmi silnou, jiné zase velmi slabou, ale pokud vaší dceři není dobře, klidně ji uvolněte ze školy nebo z tělesné výchovy. Snažte se jí být oporou a usnadněte ji v danou chvíli situaci, co nejvíce to jde.

Promluvte si o menstruačních pomůckách

Bez menstruačních pomůcek se dívka neobejde, mluvte tedy i o tom. Jaké menstruační pomůcky existují, co používáte vy. O jejich výhodách i nevýhodách. U první menstruace zavrhněte tampony i moderní menstruační pomůcku – menstruační kalíšek. Mnohem lepší jsou klasické menstruační vložky, i když v dnešní době roste obliba menstruačních kalhotek, a to mladým dívkám může vyhovovat nejvíce.

Dceři připravte i malou taštičku, do které jí včas dejte alespoň dvě vložky, náhradní kalhotky a vlhčené intimní ubrousky. Ve chvíli, kdy to nejednou přijde, se bude moci dívka očistit, převléknout a dá si vložku, takže se nebude muset stydět, když to přijde mimo domov.

Intimní hygiena

Během menstruace je nutné zvýšit tělesnou hygienu, tedy zejména v oblasti intimních partiích. Je potřeba dívku upozornit na to, že se bude muset častěji mýt, že je možnost používat intimní vlhčené ubrousky a zdůrazněte, proč je to zapotřebí.

Čím více toho dceři řeknete předem, tím lépe se s první menstruací srovná a vyhnete se trapným a nepříjemným situacím.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *