Hygiena intimních partií

Napsal

Péče o intimní partie je obzvláště důležitá, protože zde je – narozdíl od jiných částí ěla – zvýšené množství mazových a potních žláz.

Na co je potřeba dbát

Mycí přípravky – Intimní partie zevnějšku denně omyjte buď speciální mycí emulzí bez mýdla, nebo jemným dětským mýdlem.
Spodní prádlo – Před záněty a jinými zdravotními vás ochrání pouze bavlněné spodní prádlo. Kůže pod ním může lépe dýchat a v horkých dnech se nepotí, což jí prádlo vyrobené z umělých vláken samozřejmě neumožňuje.
Nepoužívejte žádné intimní spreje – Vnitřní vaginální zónu byste do denní očisty zahrnovat neměla, protože se čistí přirozenou cestou díky bakteriím, které produkují kyselinu mléčnou a žijí v pochvě. Mýdlo nebo intimní spreje přirozenou bakteriální flóru sliznic ničí. V pochvě se pak mohou usadit bakterie a plísně, jež jsou této tělní tekutině cizí. Bakterie a plísně jsou pak příčinami infekcí či zánětů.
Očista okolí konečníku – Gynekologové každé ženě radí mýt se zásadně zpředu dozadu, aby se do vagíny nezavlekly bakterie z oblasti konečníku. Ty pak mohou způsobit nemilé zdravotní komplikace.
Proti nepříjemnému pachu – Pokud pociťujete potřebu častějšího mytí, které má eliminovat zvýšenou tvorbu pachu způsobenou například výtokem, měla byste navštívit svého lékaře. Výtok a s ním spojený pach mohou totiž znamenat počátek nějakého poševního onemocnění.

Při menstruaci

Při menstruaci byste si měla intimní partie mýt častěji kdy jindy. V těchto dnech je totiž vagína citlivější a tak zanesení nějaké bakterie je jednodušší než obvykle.
Samozřejmostí by mělo být také časté vyměňování hygienických pomůcek. Je jedno, zda-li používáte vložky nebo jestli vám jsou naopak příjemnější tampony. Nezapomínejte je ale měnit maximálně jedou za tři hodiny. Je to důležité proto, aby se vložka nebo případně tampon nestaly živnou půdou pro bakterie, které by mohly napadnout a poškodit tělu vlastní bakteriální flóru. Navíc tak předejdete nepříjemnému pachu, který se tvoří, když krev přijde do styku s kyslíkem. Na noc gynekologové doporučují použít vložky.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *