Hořká čokoláda: Jaké má pozitiva pro naše tělo?

Napsal

Je obecně známo, že hořká čokoláda je mnohem zdravější než čokoláda mléčná. Hořká čokoláda je derivátem kakaových bobů – a její zdravotní benefity jsou k nezaplacení. Nevěříte?

Hořká čokoláda a pleť

Hořká čokoláda je oproti běžné čokoládě mléčná mnohem šetrnější k pokožce. Navíc ji pomáhá udržovat zdravou a svěží. Má také skvělé ochranné vlastnosti proti slunci. Chrání vaši pokožku před škodlivými UV paprsky a pomáhá při prevenci spálení a rakoviny kůže.

Zabraňuje těhotenským komplikacím

Chemická látka (theobromin) nacházející se v čokoládě může snížit riziko preeklampsie, což je hlavní těhotenská komplikace. Preeklampsie je primárně známá zvýšením krevního tlaku u těhotných žen, konzumace hořké čokolády pomáhá toto riziko snížit až o 69 procent.

Pomáhá bojovat proti PMS 

Čokoláda uvolňuje endorfiny, které jsou známé tím, že snižují úzkosti a deprese. Má také vysoký obsah hořčíku, který dokáže náladu zlepšit a snížit zadržování vody v těle ženy v období premenstruačního syndromu.

Chrání před srdečními chorobami

Antioxidanty obsažené v kakaové rostlině zvané flavanoly by mohly způsobit dilataci krevních cév a snížit krevní tlak. Kakao obsahuje flavonoidy, které mají antioxidační vlastnosti a dokážou potlačit oxidaci lipoproteinu s nízkou hustotou („špatný“ cholesterol), který může způsobit kardiovaskulární onemocnění (včetně mrtvice).

Pomáhá vám zůstat štíhlá

V USA byla provedena studie, kdy asi 1000 žen a mužů jedlo hořkou čokoládu několikrát týdně. V průměru byli tito lidé mnohem štíhlejší než ti, kteří jedli hořkou čokoládu pouze příležitostně.

Bojuje proti rakovině

Antioxidant zvaný katechin, který hořká čokoláda obsahuje, je spojován s nižším výskytem rakoviny plic. Lidé, kteří konzumují vysoké množství katechinu mají až o 45 % nižší riziko rakoviny konečníku.

Je důležité ale vědět, že každá čokoláda obsahuje cukr a kofein. Pokud jste tedy náchylná k nepravidelnému srdečnímu tepu nebo vysokému krevnímu tlaku, konzumace čokolády může tyto stavy ovlivnit.

Zdroj foto: pixabay.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *