Fakta a mýty o čokoládě

Napsal

Jaká jsou fakta a mýty o čokoládě, nejoblíbenější sladké pochoutce, jejíž historie sahá až daleko do naší paměti a které skutečně jen málokdo dokáže odolat? Budete se možná divit, ale ne všechna tvrzení, která o čokoládě kolují z generace na generaci, jsou pravdivá. Stejně tak vás asi překvapí, že některé povídačky, o nichž jste si mysleli, že jsou jen vymyšlené, naopak zastávají pravdu.

shutterstock_304736438

Jestliže i vy patříte k milovníkům čokolády, pak si náš dnešní článek rozhodně nenechte ujít. Možná pro vás bude nepříjemným probuzením do reality, možná vás naopak mile překvapí!

Fakta a mýty o čokoládě – co je pravda a co ne?

Asi jako o všem v dnešní době, kolují i o čokoládě pravdivá a nepravdivá tvrzení, o kterých jsme každý z nás určitě slyšel. My jsme se rozhodli přijít pravdě na kloub a s výsledkem se s vámi podělit. I pro nás byla některá zjištění (ne)milým překvapením!

 1. Čokoláda zlepšuje náladu!

  Pravda: Konzumace čokolády skutečně zlepšuje náladu, ale tento stimulační účinek nemá za vinu cukr, jak si většina lidí myslí, nýbrž viníkem pocitu štěstí je kakao. To obsahuje flavonoidy a ty ve vašem těle zvýší pocit spokojenosti.

 2. Po čokoládě přiberete!

  Lež: Hodně lidí si myslí, že konzumace čokolády způsobuje přibírání na váze, což ale není pravda. Čokoláda s obsahem čistého kakaa naopak podporuje hubnutí, což potvrdily i mnohé studie.

 3. Čokoláda funguje jako afrodiziakum!

  Pravda: Věřte tomu nebo ne, ale čokoláda opravdu může mít afrodiziakální účinky a může se tedy hrdě řadit mezi známá afrodiziaka. Ačkoli studie a vědci tvrdí pravý opak, čokoláda vykazuje afrodiziakální účinky psychického rázu.

 4. Čokoláda je droga!

  Lež: Možná se i vy řadíte k lidem, kteří s oblibou říkají, že jsou na této sladkosti doslova závislí. Říkat to sice můžete, ale o závislosti jako takové rozhodně nemůže být řeč. Čokoláda není droga, která by ve vás vyvolávala jiné stavy, ovlivňovala by vaše myšlení či jiné činnosti.

 5. S čokoládou můžete zahnat stres!

  Pravda: Říká se, že čokoláda pomáhá proti stresu a je to pravda. Může za to obsažený cukr a látky, které dokážou uklidnit naše nervy a zaplavit naše tělo pocity štěstí. Studie se navíc shodly na tom, že konzumace černé čokolády po dobu dvou týdnů snižuje hladinu stresových hormonů v těle.

 6. Cukrovkáři nesmí čokoládu jíst!

  Lež: Mezi fakta a mýty o čokoládě patří i tvrzení, že lidé s onemocněním diabetes nemohou jíst čokoládu. Čokoláda má ale velmi nízký glykemický index, což znamená, že se její konzumaci nemusí bránit ani lidé trpící cukrovkou.

Share

Jsem moc ráda, že se mohu podílet na tvorbě tohoto webu. Je mi potěšením připravovat pro Vás články z nejrůznějších oblastí, pro něž čerpám informace ze svých vlastních zkušeností. Nejraději mám články na téma vztahů, módy, krásy a bytového designu. Psaní článků je mou vášní a třetím rokem i největším koníčkem. Jsem ráda, že se o to můžu s Vámi podělit :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *