Dieta během těhotenství

Napsal

Dieta během těhotenstvíTěhotenství je jedno z nejkrásnějších období v životě ženy, a proto je dobré si toto období užívat ve zdraví, ke kterému nemůžete dospět jinak, než zdravou stravou. Ta vás udrží fit, krásnou a hlavně snižujete výskyt problémů při porodu i po porodu.

Strava v těhotenství

Je dobré aby nastávající maminka věděla nejen jak o sebe správně pečovat, ale právě jakou stravu má zvolit, tedy jaké potraviny je během těhotenství dobré konzumovat, aby se dalo mluvit i jako o vhodné a zdravé dietě.

Výběr jako základ

Při výběru vhodné stravy je velmi důležité si pamatovat, že ji konzumujete nejen vy, ale také živiny dostává i dítě, proto je dobré dbát na zjištění účinků některých potravin a nápojů. Rozhodně se vyhněte konzumaci alkoholu nebo špatnému návyku v podobě kouření, které plod nepříznivě ovlivňuje. Vyhnětě se však i nadměrné konzumaci kofeinu, nejlépe jej nekonzumujte vůbec.

Dieta v těhotenství

Pokud se rozhodnete, že si v těhotenství chcete udržet určité tvary a míry, vámi či lékařem zvolená dieta musí obsahovat potraviny, které budou vaši kondice správně udržovat. Dieta musí být vyvážená, výživná a plná vitamínů. Důležité jsou i minerály, proteiny, sacharidy, tuky a samozřejmě dostatek tekutin. Všechny tyto látky přispívají ke správnému vývoji plodu.
Těhotenská dieta musí obsahovat také potraviny, jako jsou mléčné výrobky, hodně zeleniny a ovocné šťávy. Odstředěné mléko, sýr, máslo, jogurty s obsahem vápníku, esenciální aminokyseliny, stejně jako vitamín B-12. Zajištěn příjem proteinů budete mít konzumací celozrnných obilovin, luštěnin, ale i živočišných bílkovin, jako je maso, ryby atd.

Hlavně zdravě a s rozumem

Je asi zbytečné upozorňovat, že nejlepším způsobem jak si udržet štíhlou postavu (i v těhotenství) je konzumace dostatku zeleniny, protože právě zelenina poskytuje spoustu vitamínů, minerálů a vlákniny, která brání zácpě. Ovoce a ovocné šťávy vám dávají potřebné vitamíny, pomáhají tělo udržovat hydratované pokud jej doplňujete s vhodným pitným režimem. Při cestování si dávejte na pravidelný příjem tekutin zvláště pozor. Vhodná je minerální voda nebo ta z kohoutku.

Běhěm těhotenství je ale samozřejmě důležité, aby se maminka vyvarovala takových potravin, které mohou být v kontaktu s nečistotami a znečišťujícími látkami. Dále se vyhýbejte nezdravému jídlu, které může vyvolávat kyselost, syrovým mořským rybám, nedostatečně tepelně upravenému jídlu a játrům. Správnou stravu je nejlepší konzultovat s lékařem, zvláště pokud jste na některé potraviny alergické. Základem jídelníčku v těhotenství by měly být látky jako je železo, vápník a kyselina listová.

Pamatujte si však, že je zbytečné se v těhotenství zaobírat přírůstkem váhy, protože právě otočení ručičky na váze do prava je v tomto období více než běžné a normální. Navíc je vhodné pro správný vývoj plodu. Správná váha v těhotenství se pohybuje mezi 8-15 kilogramy. Proto si v těhotenství dopřávejte i malé hříchy a hlavně zdravou a vyváženou stravu.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *