Co je mood food? Aneb jak se dostat jednoduše do skvělé nálady

Napsal

Vědci přišli na to, že některé pokrmy vám skutečně dokážou okamžitě zlepšit náladu. Které to jsou a jak je to možné? Seznamte se s takzvaným mood food. Jídelníček pro duši vás dokáže udělat šťastnějšími a je plný živin.

Co je mood food?

Co je to jídelníček pro duši?

Zdravá, pestrá a vyvážená strava, která má pozitivní vliv na vaši náladu, se někdy nazývá mood food, v češtině jednoduše jídelníček pro duši. Abyste si mohli pokrmy z tohoto snového jídelníčku vychutnávat i vy, stačí pochopit jeho tajemství.

Potraviny, které jsou považovány za mood food

Mood food je tvořen potravinami, které mají vysoký obsah tryptofanu a sacharidů.Konkrétně se jedná například o těstoviny, celozrnné pečivo, obiloviny či ořechy. Dalšími potravinami, které do tohoto jídelníčku patří, jsou také ryby. Obsahují totiž omega-3 mastné kyseliny. Dále také pálivé koření, to je zase skvělé díky svému obsahu kapsaicinu.

Samozřejmě musíme zmínit také:

  • vitamíny B6 a B12
  • vitamín C
  • vitamín A
  • hořčík
  • zinek
  • kyselinu listovou
  • železo
  • thiamin
  • draslík

Proč podlehnout hořké čokoládě?

Když se řekne jídlo a dobrá nálada, možná se vám rovnou vybaví tabulka čokolády. Čím dříve se naučíte vychutnávat si hořkou čokoládu s minimálně 85 % kakaa, tím lépe. Nejenom že hořká čokoláda má v sobě méně cukrů, navíc vám k uspokojení chuťových pohárků a navození lepšího pocitu postačí jen dvě kostičky, nikoliv celá tabulka,

Jak si zpříjemnit zimu?

Chladná roční období lze snadno překonat, pokud trochu upravíte svůj jídelnčíek. Zatímco v létě vyhledáváte osvěžení v podobě studených nápojů a pokrmů, v zimě se naopak zaměřte na to, aby vás jídlo zahřálo. Skvěle k tomu napomáhá skořice, jež je výborná na trávení, čili, které vás opravdu snadno a rychle zahřeje a dokáže uvolnit i napětí, a také zázvor. Jeho protizánětlivé účinky oceníte v období chřipek a nachlazení.

Řiďte se chutí

Naplánovali jste si, že si k večeři nachystáte lahodný avokádový chlebík, ale místo toho jste dostali chuť na těstoviny s rajčatovou omáčkou? Naslouchejte svému apetitu a náladě a připravte si pastu al pomodoro. Uvidíte, že vám zázračně zlepší náladu stejně jako avokádový chléb. Ukrývá v sobě totiž také řadu látek, které vás jednoduše učiní šťastnějšími

Svačiny jako zdravý doping

Přemýšlejte o svačinách jako o zdravém dopingu. Během dne vám musí dodat dostatek energie, živin a třeba i pomoci zlepšit trávení, stav pokožky či pomoci v boji se stresem. Které svačiny jsou ty nejlepší? Připravte si s sebou do práce krabičku plnou lesního ovoce. Borůvky, maliny, ostružiny i lesní jahody jsou nadupané vitamínem C a antioxidanty. Pomohou vám zůstat namotivovaní a také udržet pozornost.

Další skvělou volbou jsou ořechy, třeba ty vlašské. Podle jejich vzhledu se snadno pamatuje, že mají pozitivní vliv na mozek a také jsou plné hořčíku a vitamínu B, díky čemuž bude postaráno o vaše nervy. Při časté konzumaci vlašských ořechů si můžete povšimnout také toho, že vaše pokožka bude vypadat lépe.

Za zkoušku stojí i kustovnice čínská neboli goji. Malé červené bobulky jsou plné zdraví prospěšných látek a můžete je uzobávat při práci v kanceláři i večer u televize. Goji pomáhá také zvyšovat vaši odolnost vůči stresu. Což je v moderní době velmi praktická vlastnost.

Vyzkoušejte jídelníček pro duši a buďte jednoduše šťastnější a zdravější. Přemýšlejte nad tím co jíte a aktivně se zajímejte o složení jednotlivých surovin. Uvidíte, že mood food vám skutečně zlepší život a jakmile na vás bude padat špatná nálada, stačí si připravit porci zdravého a vyváženého pokrmu, který vás rozveselí, případně si vychutnat dvě kostičky hořké čokolády.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *