Aloe vera – pomocník v domácnosti. Jak ji pěstovat a jak ji využít

Aloe vera je poměrně rozšířenou pokojovou rostlinou v mnoha domácnostech, protože jde o nenáročnou rostlinu, která nejen hezky vypadá, ale má i příznivé účinky na některé lidské neduhy. Patří k univerzálně využitelným rostlinám, pomůže vám s hojením popálenin i se žaludkem. A s dalšími zdravotními potížemi.

Aloe je víceletý sukulent, tedy stálezelená rostlina, která vydrží i dost dlouhou dobu bez vody. Její dužnaté listy obsahují gel, s nímž si můžete léčit své zdravotní problémy, ale jen z rostlin starých 3 a více let. Mladší aloe ještě nemá tu správnou sílu.

Pěstování aloe vera

Bez nadsázky se dá říct, že jednodušeji už to nejde. Aloe vera je teplomilná rostlina, proto je dobré najít jí místo, kde není zima ani průvan. Pokud ji dáte na parapet okna, nejlépe na jih nebo na východ, uděláte pro ni to nejlepší. a víc už toho moc dělat nemusíte, jen ji občas zalít (odpustí vám, když zapomenete) a přesadíte ji do většího květináče, když už ten původní hodně přeroste.

Velmi rychle zaznamenáte na mateční rostlině odnože. Ty ji během několika měsíců dorostou. Pak je buď oddělte a zasaďte zvlášť (ideální substrát je hlinitopísčitý, propustný), nebo je i s mateční rostlinou dejte do větší nádoby.

Použití aloe vera

Gel z listů aloe je opravdu všestranně blahodárný. Zevně působí příznivě na popáleniny, drobné oděrky, přispívá k hojení ran, ekzémů, aftů, akné či oparů, ke zmírnění projevů lupénky, ale i při různých mykózách.

Vnitřně používejte výtažek nebo šťávu z aloe při potížích se žaludkem (i při překyselení), při cukrovce, chřipce, angíně, tuberkulóze a také při paradentóze. Vzhledem k tomu, že je aloe vera velmi dobrým antioxidantem, podporuje čištění organismu a celkovou imunitu. Dokonce se setkáte s názorem, že může zmírnit také průběh rakoviny střev.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *