5 faktů, které jste o kávě možná ani netušili

Napsal

Jen málokdo by dokázal odolat kávě! Životabudiči, bez kterého si neumíme představit jediné ráno, pomocníkovi proti únavě, který nás dokáže postavit na nohy i na té nejnudnější poradě nebo zámince, proč si musíme ve středu odpoledne vyrazit s kamarádkou. Mnoho lidí ráno vstává s neodolatelnou touhou po kávě a vyjít do práce bez plného šálku ke snídani – nebo i místo snídaně – je nepředstavitelné. Taky milujete kávu? Pak jste tady správně!

Jestliže se řadíte mezi věrné příznivce tohoto nápoje, který je oblíbený po celém světě a má hned několik podob, vůní i chutí, pak je dnešní článek určený právě vám! Klidně si ke čtení následujících řádků uvařte vaší oblíbenou kávu, pohodlně se usaďte a pojďte se pustit do hledání překvapujících faktů, jenž jste o kávě možná vůbec netušili. Jdeme na to!

Tip: dejte si ke kávě něco dobrého! Cheesecake z tvarohu je výborná volba!

Co jste možná nevěděli o kávě, aneb 5 kávových odhalení!

Káva, káva, káva! Nápoj, který milují ženy i muži napříč všemi věkovými kategoriemi po celém světě. Kávu milujeme i my a je jedno, jestli dáme přednost klasice v podobě turka, neodoláme espressu nebo si nejvíce vychutnáme café latté.

Kávová fakta:

  • Ačkoli většina lidí ví, že káva nás po ránu dokáže nastartovat a dodá nám energii, abychom byli schopni vůbec odjet do práce či do školy, jen málokdo tuší, že nám káva může pomoci i při cvičení. Jakto? Pokud si před cvičením dáte šálek kávy, ve vašem těle se začnou uvolňovat endorfiny a ty nejen zlepší vaší náladu, ale zároveň vás povzbudí k pohybu, díky čemuž se zvýší váš fyzický výkon.
  • Můžete kávu milovat sebevíce, ale přesto byste neměli vypít více jak 70 šálků denně. Odborníci právě tohle číslo určili jako maximální strop.
  • Věděli jste, že odborníci po dlouhých a složitých studiích přišli s novým objevem v podobě zjištění, že lidí pijící kávu žijí déle nežli ti, kteří kávu nepijí vůbec? Překvapení, viďte? Ačkoli si samotní vědci a odborníci doposud nejsou jistí, proč tomu tak je, dávají příčinu delšího života za vinu antioxidantům, kterých káva obsahuje více než 1000!
  • I na kávě se můžete stát závislí. Kupodivu k tomu stačí pouhých 100 miligramů kofeinu denně! Jestliže pijete kávu ve větším množství a pravidelně, neměli byste to omezovat nárazově, protože pak by se u vás mohly objevit abstinenční příznaky v podobě nedostatku energie či bolestí hlavy.
  • Dalším zajímavým poznatkem je skutečnost, že káva dokáže podpořit aktivitu mozku a tím způsobit uvolňování neurotramsmiterů, což jsou látky sloužící k přenášení vzruchů. Co se vám tím snažíme říci? Jen další milou novinku: díky pití kávy bude inteligentnější! Samozřejmě na to nemůžete sázet v případě, kdy byste si chtěli udělat testy pro změření vašeho IQ, ale i tak je potvrzeno, že má káva výrazný vliv na koncentraci a lepší činnost mozku.
Share

Jsem moc ráda, že se mohu podílet na tvorbě tohoto webu. Je mi potěšením připravovat pro Vás články z nejrůznějších oblastí, pro něž čerpám informace ze svých vlastních zkušeností. Nejraději mám články na téma vztahů, módy, krásy a bytového designu. Psaní článků je mou vášní a třetím rokem i největším koníčkem. Jsem ráda, že se o to můžu s Vámi podělit :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *