Ocet místo léků

Napsal

Už staří Babylóňané znali léčivé tajemství octa. Používali ho k čištění ran nebo zmírnění otoků. Léčivý ocet si můžete vyrobit. Má široké použití.

S octem si můžete dopřát mlsání. Proč? Na trávení se podílí řada bakterií a kyselých šťáv v žaludku a střevech. Proto nám prospívají především živé neupravované potraviny, jako jsou jogurty s aktivními mléčnými bateriemi nebo čerstvé ovoce a zelenina plná vitaminů, minerálů a enzymů – a také obyčejný ocet.

Tělo ocet výborně přijímá. Ten podporuje trávicí enzymy a bakterie, zlepšuje stravitelnost syrového i vařeného jídla, a hlavně omezuje kvasné a hnilobné pochody ve střevech, které vedou k nadýmání, pocitům plnosti či zácpě. V poslední době se hodně doporučuje ocet jablečný. Osvědčil se v kuchyni, při léčení i kosmetické péči. Léčivý ocet se ale dá připravit z celé řady bylinek, ovoce a zeleniny. Podporuje činnost ledvin, látkovou výměnu, imunitní systém, usnadňuje hojení ran i zánětů, zlepšuje trávení a snižuje tak zápach stolice.

Bylinkový ocet má ještě lepší účinky

Ocet k léčbě se připravuje z hroznového nebo ovocného vína, které se smíchá s převařenou vodou a octovými kvasinkami a na teplém místě nechá vykvasit. Tento základ se přidává k vínu. Bylinky, ovoce či zelenina se předem rozmixují s trochou vína a přilijí do nádoby. Přibližně po týdnu se vytvoří léčivý ocet. V chladničce pak vydrží nejméně tři měsíce.

A jak se používá?

Například ke kloktání, kdy se do sklenice vody přidají 2 lžíce octa, a tekutinou se kloktá. Ocet se přilévá do koupele – na celkovou se počítá 250 ml octa. Pobyt ve vaně by neměl být delší než 20 minut. Osvědčily se také inhalace při dýchacích obtížích nebo klystýr na pročištění střev. Ocet se využívá i k obkladům a omývání.

Octové zábaly lýtek nebo koupel s octem srazí přirozeně horečku. Zkuste si koupit a vyzkoušet jablečný nebo syrovátkový ocet. Určitě nebudete zklamaní a inovujete tak své domácí léčebné potřeby.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *