Jak odstranit zubní kámen

Napsal

Zubní kámen dokáže potrápit každého bez ohledu na věk. Není to jen estetický problém, jde současně i o zdraví zubů. Někteří z nás utrácejí nemalé částky za bělení zubů a odstranění zubního kamene. Než utratíte peníze, zkuste některý z našich tipů, jak můžete zubní kámen odstranit sami.

Víte co je zubní kámen?

Zubní kámen je bílo-žlutá až hnědá minerální usazenina na zubech, která vzniká ze zubního plaku, co není odstraňován důkladným čištěním pomocí zubního kartáčku. Nejčastěji ulpívá okolo zubních krčků a v mezizubním prostoru, kde se hromadí vysoké množství bakterií. Pokud s tím nic neděláte, může zubní kámen vést až k paradentóze.

Několik tipů, jak na zubní kámen

Od zubního kamene vám jednou ročně pomůže váš zubní lékař. Jak dál během roku, aby vaše zuby byly i nadále zdravé a váš úsměv zářící?

  • Velkým pomocníkem mohou pro vás být jahody a rajčata. Díky vysokému obsahu vitamínu C pomáhají udržet vaše ústní zdraví tak, že bělí zubní sklovinu a změkčují zubní kámen. Stačí, když je vetřete přímo do zubů a necháte působit 5 minut.
  • Používáte ústní vodu? Přírodní antiseptická ústní voda je dobrým bojovníkem proti zubnímu kameni, proto se doporučuje vyplachovat ústa alespoň každý druhý den.
  • Kyseliny, které vytváří zubní kámen, dokáže neutralizovat sýr. Doporučuje se konzumovat švýcarské sýry a typy jako je cheddar.
  • O jedlé sodě každý ví, její využití je opravdu široké a dá se využít na spoustu věcívčetně zubního kamene. Patří mezi nejběžnější a nejefektivnější způsob, jak se ho zbavit. Smícháte jednu polévkovou lžíci s půlkou čajové lžičky soli. Následně si zubní kartáček opláchněte v teplé vodě a ponořte ho do připravené směsi a vyčistěte si připravenou směsí zuby, poté jí vyplivněte a opakujte celý proces po dobu 5 minut.
  • Na zubní kámen můžete vyzrát i hrnkem peroxidu smíchaným s půlkou hrnku teplé vody. Takto připravený roztok držte v ústech po dobu jedné minuty a poté propláchněte ústa půlkou hrnku studené vody.
  •  Nejúčinnější prevencí proti tvorbě zubního kamene je pravidelné čištění zubů, a to i s použitím mezizubního kartáčku.
Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *