Jak pěstovat dýni Hokaido

Napsal

Dýni hokaido je oblíbená nejen pro své snadné pěstování, ale hlavně proto, že se z ní dá snadno připravit mnoho skvělých zdravých pokrmů. Její chuť je nasládlá, jemná a ohromnou výhodou je, že se nemusí loupat, protože její slupka vařením perfektně změkne.

Málokdo odolá krémové polévce, omáčce, bábovce nebo příloze z dýně, ať už je jen tak pečená nebo z ní připravíte pyré. Když si ji budete sami pěstovat, budete mít tuto výbornou dýni vždy k dispozici. Pěstuje se jako jednoletka, v různých barevných variantách – může být zelená, červená, žlutá i oranžová.

Půda

Dýni hokaido prospívá zemina bohatá na živiny, proto je důležité před výsadbou přidat dostatek hnojiva do záhonu, tam kam budete dýni sázet. Dýni, stejně jako všem ostatním tykvovitým rostlinám se náramně daří přímo na kompostu. V případě, že kompost nemáte, určitě volte slunné místo.

Výsadba a výsev

Hned na začátku si můžete vybrat: buď si koupíte semínka, ze kterých si vypěstujete sazeničky, nebo si koupíte již hotové sazeničky. Rozhodnutí je jen na vás. Semínka do připravené půdy  vysejte v půlce května do hloubky přibližně 3 centimetrů. Jelikož se hodně rozrůstají, nechávejte dostatečný prostor, doporučeno je sázet semínka vždy po dvou.

Pokud máte sazeničky, vysaďte je do připraveného záhonu ve stejném období jako semínka, tedy taky v půlce května. Ze sazenic budete mít dřív úrodu, jinak je péče o rostlinky stejná.

Péče o rostlinu

Není třeba zvláštní péče, jen je důležité dýni hokaido dostatečně zalévat. Rostlina se vám rozroste až do 4 metrů. Aby byla dostatečně silná, párkrát jí okopejte a zbavte plevele. Využít můžete mulčovací materiál pod samotné plody, aby nebyly přímo na zemi. Vhodná je například sláma.

Úrodu dýně hokaido můžete očekávat koncem srpna. Z jedné rostliny můžete mít až deset hezkých oranžových a chutných dýní. Pro skladování vyberte suché a chladné místo.

Share

Recommended Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *