Jak se starat o vánoční hvězdu během roku

Pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima), známý také jako Poinsettia, patří k rostlinám, které máme neodmyslitelně spojené s vánocemi. Jedná se totiž o naši známou “vánoční hvězdu”, jejíž červené listy na vrcholcích stvolů působí velmi dekorativně.

Jenže skončí zima a co s ní? Co udělat, aby vydržela po celý rok a o svátcích zase zčervenala? Pokud jí zajistíte vhodné podmínky a péči, i za rok může zdobit váš vánočně naladěný domov.

Před přesazením jí dopřejte klid

Koncem ledna nebo v průběhu února začne vánoční hvězda opadávat. Nemusíte se bát, nazahyne, jen potřebuje vegetační klid. Odneste ji někam do chladu, kde nebude na přímém slunci. jen ji čas od času lehce zalijte, jinak ji nechte v klidu odpočívat.

Těsně přd nástupem jara poinsettii seřízněte (rostlinu střední velikosti asi o 10 cm) a přesaďte do substrátu pro pokojové rostliny, který obohatíte rašelinou. Od března už ji i více zalévejte odstátou vodou a přihnojujte hnojivem pro pokojové rostliny.

Vánoční hvězda v létě a na podzim

Koncem května můžete vánoční hvězdu přesunout na zahradu nebo balkon, pokud tu možnost máte. Nesmí ale být v průvanu ani na přímém slunci a nesmíte ji přemokřit. Za těchto podmínek vám přes léto rostlina pěkně zesílí a pookřeje.

Asi v polovině října změníme rostlině podmínky, čímž docílíme toho, že o vánočních svátcích pokvete a bude mít vrchní lístky opět pěkně vybarvené. Změna péče spočívá v tom, že vánoční hvězde radikálně zkrátíte den. Už zhruba od 16. hodiny ji přikryjte a nechte ji zakrytou až do rána. V té době se k ní nesmí dostat žádné světlo, dokonce ani slabé z ulice. Rostlinu zakrývejte denně nejméně měsíc, ideálně až 6 týdnů. Díky tomu vám rostlina kolem vánoc vykvete a červené listy kolem květenství budou velké a sytě vybarvené.

Pamatujte: vánoční hvězda nesnese průvan, přímé slunce a přemokření. Raději ji zalévejte méně (1x za 2 – 3 dny), než byste ji přelili.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *