Jak pěstovat borůvky

Napsal

Pro borůvky nemusíte nutně běžet do lesa nebo do supermarketu, můžete si je vypěstovat doma na své zahrádce. Stejně dobře se dají pěstovat i na balkoně. Borůvky vám začnou plodit až třetím rokem, plná plodnost nastupuje o další tři roky později. 

Stanoviště

S vysazováním borůvek můžete začít kdykoliv během roku. Velký krok k úspěchu je správný výběr místa, kde je budete pěstovat. Milují vyšší vlhkost vzduchu, přesto by jejich místo mělo být slunné. Bez dostatku slunce vám borůvky nebudou plodit.

Půdu pro ně zvolte dostatečně kyselou, lehkou a propustnou. Pro výsadbu borůvek je dobré vykopat jámu, kam nasypete hlínu smíchanou s trochou rašeliny. Stejným substrátem borůvky zasypete. Průměr jámy je přibližně 80 cm a hloubka by měla být asi 40 cm. Myslete i na vzdálenost  keřů mezi sebou, ta by měla být asi 1 m. U výsadby borůvek se doporučuje mít více keřů. Samotný keř vám sice bude také plodit, ale při větším počtu keřů je úroda vyšší a samotné plody jsou větší.

Hnojení a zálivka

Hnojivo pro borůvky zvolte takové, které je určené pro kyselomilné rostliny. Půdu můžete prohnojit před výsadbou, ale v období  vegetace určitě na hnojivo nezapomeňte. Dávejte si pozor, aby neobsahovalo chlór ani vápník.

Nejlepší zálivka pro borůvkové keříky je dešťová voda. Je dobré, abyste se vyhýbali tvrdé vodě, která jim nesvědčí. Půdu kolem  keřů udržujte stále vlhkou, proto je můžete mulčovat, aby nevysychaly. Na vodu jsou dost náročné, zálivka před sklizní ovlivňuje kvalitu a velikost sladkých plodů.

Sklizeň

Se sklizní můžete začít přibližně 10 dní po jejich zfialovění. Nejvíce plodný bývá keř kolem šestého roku, to můžete sklidit až 2 kg borůvek z každého keře. Období sklizně trvá měsíc, protože borůvky nedozrávají najednou, ale postupně.

Množení borůvek

Borůvkové keře rozmnožíte řízkováním, to je nejúspěšnější varianta. Další možností je rozmnožení semeny, ale v tomto případě bývají obvykle plody menší.

 

Share

Recommended Posts

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *