Jak udržet optimální vlhkost v bytě

Napsal

Chcete-li žít kvalitně, pak je důležité zajistit optimální vlhkost v bytě, která se liší vzhledem k panujícímu ročnímu období – zatímco v létě je optimální vlhkost od 40-55%, v zimě se hodnoty lehce zvyšují a to na 45-60%. Udržet si optimální vlhkost v bytě je velice důležité, neboť nízké hodnoty mohou být příčinou řady zdravotních problémů a stejně tak vysoké hodnoty mohou být důvodem, proč se vám doma tvoří plísně na zdech. Jestliže nevíte, zda u vás doma panuje optimální vlhkost, pak si rozhodně nenechte ujít dnešní článek. Společně se podíváme na praktické rady a tipy, které vám pomohou zajistit a především udržet optimální vlhkost v bytě.

unspecified

O vlhkosti musíte mít přehled

V současné době je k dostání řada produktů – tzv. vlhkoměrů – které vám se sledováním vlhkosti hravě pomohou. Pokud nechcete vyhazovat peníze, můžete optimální vlhkost v bytě sledovat i pouhým okem – pokud se vám rosí okna, cítíte zatuchlinu z oblečení a na zdech se vám tvoří plíseň, pak věřte, že něco není v pořádku. V tomto případě se s největší pravděpodobností jedná o nadměrnou vlhkost. Zpozorovat můžete u pravý opak, tedy suchý vzduch, který je příčinou podráždění sliznice, kašle, pálení očí, ucpaného nosu či celkového pocitu únavy.

Jak zajistit optimální vlhkost v bytě?

Jednou z možností, jak jít ideálním hodnotám trochu naproti, jsou tzv. odvlhčovače, které si dnes můžete pořídit v mnoha provedeních – nejčastěji se jedná o pískové či tabletové modely. Další metodou je pravidelné a pečlivé větrání, které vám rovněž může hodně pomoci. Na škodu nebude ani věnovat pozornost maličkostem, které vám možná na první pohled přijdou banální, ale do vlhkosti v bytě mají hodně co mluvit. Patří mezi ně:

  • sušení prádla uvnitř
  • nepoužívání odsavače při vaření
  • pěstování nadměrného počtu rostlin

Jaký vybrat zvlhčovač vzduchu

Jestliže je u vás doma naopak příliš suchý vzduch, měli byste investovat do jednoho z řady zvlhčovačů, kterých je k dostání vícero. My vám ve zkratce představíme ty základní.

Zvlhčovač parní s teplým odparem: z topného tělíska se po ponoření do vody uvolňuje pára, která mírně zahřívá vzduch.

Zvlhčovač vzduchu se studeným odparem: deskovité těleso do sebe nasává vodu z nádržky, kterou prostřednictvím ventilátoru odpařuje v podobě studené páry.

Ultrazvukové zvlhčovače: Uutrazvukový vysokofrekvenční oscilátor rozbíjí vodu na mikroskopické kapky, které následně vytlačuje do vzduchu.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *