7 způsobu, jak chránit své srdce

Napsal

7 způsobů jak se vyhnout srdečním onemocněnímVlivem srdečního oněmocnění zemře v České republice velké množství pacientů, příčinou je například infarkt. Dobrou zprávou však je, že díky zdravému stravování a pohybu můžete své srdce ochránit, ba dokonce si zachránit vlastní život. Jak na to, se dovíte v tomto článku.

7 způsobů, jak se vyhnout srdečním onemocněním

Zaměřte se na zdravé tuky

Mnoho mononenasycených tuků lze najít například v olivovém oleji, stejně jako velké množství těch polynenasycených. Mezi ně se řadí například blahodárné omega-3 mastné kyseliny, které najdeme například v rybách a lněném semínku. Značnou dávku však obsahují i ořechy. Tyto zdravé tuky by v našem jídelníčku neměly rozhodně chybět. Jsou ale stejně kalorické jako tuky nasycené, proto je rozumné je konzumovat v přiměřeném množství. Pokud si například hodláte k svačince dát vlašské ořechy nebo mandle, nekonzumujte více než 12 kousků.

Vyhýbejte se nasyceným tukům

Přílišná konzumace nasycených tuků vede ke zvýšení špatného cholesterolu a naopak snížení toho dobrého. Takové tuky číhají například v máslu, rychlém občerstvení a především ve smažených jídlech. Můžete se jich vyvarovat tak, že místo vepřového masa si vezmete libové kuřecí, místo smažení budete grilovat nebo péct.

Nakupujte barevnou stravu

Pokud budete často konzumovat určitě množství zeleniny a ovoce denně, obohatíte vaše sdrce o důležité živiny a zabráníte tak problémům s krevním tlakem. K snídani si například dejte ovesné vločky spolu s půl šálkem na antioxidanty bohaté borůvky. K obědu si dejte hlávkový salát, který obsahuje velké množství vitamínu B. Doplnit ho můžete o červenou a zelenou papriku, která je plné antioxidantů, jako je například blahodárný vitamín C.

Bílé pečivo zaměnit za celozrnné

Zkuste se úplně vzdát bílých potravin a přejděte na celozrnný chléb, těstoviny, hnědou rýži a ovesné vločky. Celá zrna navíc obsahují vlákninu, která pomáhá snižovat hladinu cholesterolu. Jako bonus je delší pocit sytosti, takže vlastně jíte méně, což vám pomáhá shazovat přebytečné kilogramy. Redukce hmotnosti snižuje riziko srdečních onemocnění.

Dopujte se mořskými plody

Ty obsahují omega-3 mastné kyseliny, které najdete například v lososu, tuňáku křídlatém, makrele, pstruhu a sledi. Konzumace ryb dvakrát týdně může snížit riziko úmrtí na koronární onemocnění srdce.

Zapojte se do pohybu

Své srdce můžete udržovat zdravé pomocí aerobní činnosti (jako je chůze, tanec běh, plavání nebo jízda na kole) po dobu 30 minut alespoň 3-krát týdně. Chůze je navíc ten nejjednodušší způsob pohybu, při kterém nepotřebujete žádné speciální vybavení. K ní můžete přidat dvakrát týdně posilování.

Vyhýbejte se stresu

Chronický stres zvyšuje krevní tlak a hladinu hormonu kortizolu, který může zapříčinit, že tepny budou více náchylné k větší produkci cholesterolu. Stres můžete minimalizovat díky zařazování cvičení do svého programu, patří mezi ně jóga, tai chi, strečink, hluboké dýchání a podobné metody, které vaše srdce chrání.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *