Základní péče o kojence a krmení

Napsal

KoZákladní péče o kojence a krmeníjení je přirozeným poutem mezi matkou a dítětem a v prvních měsících života miminka je činí nerozlučnými. Ne nadarmo, když maminky vzpomínají na rané dětství děťátka, s oblibou říkají – „vždyť já jsem nedělala nic jiného, než že jsem tě kojila“. I přesto ale krmení kojence jednou z nejkrásnějších mateřských povinností.

Od malého miminka se téměř nehnete

Mnoho lidí mluví o tom, jak je péče o kojence náročná. A je to pravda, protože vyžaduje téměř nepřetržitou pozornost. Na druhé straně je velké potěšení, když se svému dítěti můžete věnovat s láskyplnou péčí.

Co děťátko potřebuje

Potřeby nemluvněte jsou v podstatě prosté. Potřebuje jíst, pravděpodobně mnohem častěji a pravidelněji, než jste si možná představovala. Potřebuje přebalit, když je mokré nebo pokakané, dále potřebuje pobývat v teple a potřebuje pochovat, aby se cítilo v bezpečí. To všechno jsou potřeby kojence, které můžete snadno uspokojit, ale záleží na vás, jak k nim přistupujete, jestli to berete jako potěšení, břemeno či nepříjemnou povinnost. Vězte, že vše negativní miminko vycítí.
Například výměna plenek (asi jeden z nejméně příjemných rodičovských úkonů) je něco víc než pouze otravná hygienická záležitost. Svým způsobem tím vyjadřujete své city k dítěti. Když pokládáte ručník na studenou přebalovací podložku, aby byla příjemnější, nebo při přebalování nebo mytí s dítětem něžně hovoříte, stává se z toho pozitivní zážitek. Tato služba vyžaduje a vyjadřuje láskyplnou něhu, kterou rodič ke svému dítěti cítí.

Kojení neznamená izolaci od kamarádek

Příroda kojením poskytuje matkám dokonalý způsob, jak o dítě pečovat. Kojení přirozeným způsobem připoutává matku a dítě k sobě a v průběhu prvních měsíců života dítěte je činí neoddělitelnými. I když to znamená, že si jako čerstvá maminka nemůžete vyjít, jak jste byla zvyklá, máte báječnou příležitost užít si mateřství a vytvářet silný citový vztah se svým dítětem. Na druhou stranu se vždy s kamarádkou můžete domluvit na mezičase, kdy zrovna nekojíte. Ideální je, pokud je miminko čerstvě nakrmené a může spinkat.
Jestliže se rozhodnete pro umělou výživu, můžete vytvářet tyto vztahy stejným způsobem, pokud se budete snažit, aby čas krmení pro vás byl speciálním časem pro vyjádření lásky a navazování kontaktu.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *