Výhody a nevýhody e-knížek

Ve světě moderních technologií je více než jasné, že pokrok se nedá jen tak zastavit. Postupně se některé věci stávají zastaralými a jsou nahrazeny novými postupy. To však neplatí ve všech případech. Někdy mohou vedle sebe existovat staré i nové metody a obě mají něco do sebe. To se týká například knih. V dnešním článku si popíšeme výhody a nevýhody elektronických knih.

Zatímco jeden dává přednost modernímu pojetí, druhý má pocit, že nic nenahradí starou dobrou tištěnou knihu. Osobně preferuji obě varianty, podle situace. Jak jste na tom se čtením knih vy? A ke které verzi se přikláníte?

shutterstock_128846446

Stručný popis e-knihy

Tento pojem je dost obsáhlý, protože pojem elektronické knihy se od sebe liší v mnohém. Pojem e-kniha může představovat podobu knihy, kterou si přečtete například v PDF na svém počítači, tabletu, chytrém telefonu, ale také zařízení, které slouží k četbě knih v digitální podobě. Při nákupu e-knihy musíme mít na paměti především formát, ve kterém bude. Ty nejenže nemusí na některých čtecích zařízeních fungovat, protože daný formát nepodporují, ale ovlivněn je i vzhled textu – požitek s četby. Formáty e-knih lze rozdělit do několika skupin.

Do první se řadí speciální formáty určené právě pro e-čtečky. Výhodou tady je, že dokážou přizpůsobit rozložení textu podle velikosti displeje. Mezi nevýhody patří, že e-čtečky nepodporují zároveň všechny formáty, a je tady nutné hlídat si daný formát. Další skupinu tvoří běžné formáty DOC, DOCX, RTF, TXT, HTML. I tady platí, že se umí přizpůsobit velikosti displeje. Poslední skupinu tvoří nejběžněji využívaný formát PDF. Ten má tu výhodu, že jej otevřete téměř všude, pokud však není kódovaný a nemusí se zobrazovat v plné kvalitě. Je dobré si hlídat, zda PDF není opatřeno DRM kódem či jiným. Pokud jej vaše čtečka nepodporuje – knihu si nepřečtete.

Výhody a nevýhody e-knih

Mezi nevýhody patří to, že jen stěží si někde na pláži přečtete knížku, pokud jste jí zapomněli dostatečně nabít. Ani přibalená nabíječka vám nebude nic platná. S elektronickou knihou odpadá i patřičné kouzlo, které se tištěným knihám nedá upřít. Nemluvně o té specifické vůni. Zkrátka na nějakou romantiku, zde zapomeňte. Nevýhoda může být také v tom, že oblíbená četba nemusí být zrovna v požadovaném formátu.

Výhodou bezesporu zůstává, že si na delší pobyt na chalupě, nemusíte sebou tahat celou knihovnu. Všechny knihy budete mít hezky pohromadě v jediném zařízení. Nastavit si můžete i vhodnou velikost písmen. V noci nemusíte svítit lampičkou – čtečky mívají podsvícený displej. A mezi poslední výhodu patří cenová dostupnost, kdy jsou e-knihy mnohem levnější. Věříme, že každý člověk přijde na mnohem více pro i proti. A co vy – kterému způsobu četby dáváte přednost?

Share

Když dojde na to popsat druhé lidi, jde nám to velmi snadno. Ovšem pokud má člověk popsat sám sebe je to složitější. Začnu tedy tím nejzákladnějším. Jmenuji se Gabriela a jsem 72 ročník, takže už něco pamatuji :) Největším žroutem mého času je psaní článků a já jsem za to moc ráda. Pořád je toho spousta, co se člověk může učit. Mimo jiné si snažím vymezit čas pro sport a ruční tvorbu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *