Vložky, nebo tampony

Napsal

Věděli jste, že používání vložek při menstruaci je vhodnější než používání tampónů? Tampóny byly speciálně vyvinuty pro příležitosti, kdy se vložky špatně skryjí, anebo mohou změnit svou polohu tak, že se objeví nechtěná kapka (jízda na kole, sporty v tělocvičně, ale i pouhé pobývání v plavkách v létě).

Něco o vložkách

Vložka je přirozenější než tampon, jelikož krev a v ní obsažené odpadní látky volně odtékají z těla ven. Při nošení tamponů se látky drží uvnitř a mohou způsobit zánětlivé komplikace, výjimečně může hrozit i tzv. syndrom toxického šoku.
Odpadní látky, které pochva vyloučí, tj. krev a povrchové tkáně, jsou zdrojem živné půdy pro bakteriální infekce, které se v takovém prostředí rychle množí. Tím dojde k sepsi – otravě bakteriálního charakteru. Toxický šok je však infekcí nebakteriálního charakteru a jeho iniciace může začít při zavedení tamponu v „nečistém“ prostředí. Dle gynekologů by se měly tampony měnit každé 2 – 3 hodiny, jež jsou bezpečnou hranicí při používání.

Něco o tamponech

Vyšší riziko v používání tamponů hrozí zvláště u mladých děvčat, která nedodržují dostatečnou hygienu. Menší propustnost tamponu vede často ke snížení frekvence jeho výměny. Lékaři rovněž poukazují na fakt, že dlouhodobý pokles hygienických návyků v populaci souvisí i se zanášením infekce do rodidel ženy při výměně tamponů, neboť se tak velmi často děje na místech, kde si mladé dívky před vstupem na toaletu neumyjí ruce, sahají na kliku apod.
Použití vložek je při výměně na veřejné toaletě mnohem snazší a riziko zavedení infekce se tak významně snižuje. Problém hromadění odpadních látek souvisí i s psychickou pohodou během menstruace. Řada žen udává pocit bezpečí při používání tamponů, hromadění škodlivin však může mít za následek zvýšenou únavu, bolesti hlavy, pocit nepohody, může ovlivňovat i celkovou výkonnost jedince

Tampony rozhodně nejsou životu nebezpečné, ale měly by být používány příležitostně a ne po celou dobu menstruace. Menstruační vložky jsou nejlepší volbou také pro dívky – panny, které mají strach z nechtěného protržení panenské blány tampónem a zároveň manipulace vložkami je jednodušší a pro začátečnice nejvhodnější.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *