V módě jsou vesty a vestičky

Napsal

Možná si myslíte, že vesta nikdy nemůže být doplňkem dámského společenského oblečení. Omyl. V době plesů, která stále ještě trvá, ji můžete vidět na většině elegantních žen a dívek. Vesta patří k módnímu a atraktivnímu doplňku ženského oblečení. Sluší hlavně ženám, které chtějí zvýraznit svou postavu a zdůraznit své přednosti. Na druhou stranu dokáže oživit i starší oblek.

Kde se vzaly?

Historie vest a vestiček je nesmírně bohatá a také dlouhá. Jejich život se začal psát v Anglii, Skotsku a Irsku, když král Karel II. vyhlásil roku 1666 vestu oficiální součástí formálního oblečení. V 17. a 18. století se do módy dostaly vesty bohatě zdobené i s barevnými kombinacemi. Ovšem, na konci století se móda stala strohou a v podstatě formální, pro niž už se nehodily barevné kombinace. Naopak 19. století vestičky zkrátilo a celkově zmenšilo. V té době je nosili hlavně pánové jako doplněk klasických obleků. Žádný gentleman se bez nich prostě neobešel. To platilo až do poloviny následujícího století. Tehdy opět strohost začala ustupovat. Film Horečka sobotní noci přivedla vesty do disko stylu, který přetrvával až do 80. let 20. století. Co by moderní člověk nechtěl, v roce 2009 slavíme právě návrat osmdesátých let, a proto jsou vesty opět v kurzu. Tentokrát ale pouze pro dámy.

Moderní doplněk i každodenní oblečení

Vestičky už nemusíte nosit pouze na slavností příležitosti. Můžete si ji vzít klidně na nákup či do práce. Pokud jste vyznavačky formálnějšího stylu, zvolte vestu podobnou pánskému obleku. Nejlépe se hodí ke stejnobarevným kalhotám či saku. Kdo má rad extravaganci, pro toho jsou určeny vesty z džínových nebo jiných pevnějších bavlněných materiálů. V tomto případě ji připojte k halence či tričku, sukni i kalhotám. Na nohách se neobávejte lodiček nebo tenisek.
Také pletené vesty nejsou out. Pokud zvolíte nějakou s klasickým vzorem, muži na vás budou moci nechat oči. Nebojte se experimentu. Každá vesta je „in“, když se spojí s ladícím oblečením.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *