Učte se s miminkem

Napsal

Kojenci získávají nové dovednosti, až když jsou na to připraveni. Jako rodič můžete pro zrychlení procesu leccos udělat. Nutit kojence, aby se učil něčemu novému dříve, než je na to připravený, nemá smysl. Vás to znervózní a může to uškodit i dítěti. Musíte mu však vytvořit k učení dobré prostředí – láskyplné, podnětné a povzbuzující.

Malí objevitelé

Děti se rodí s touhou prozkoumávat a objevovat svět kolem sebe. Nejlépe se to naučí interakcí s lidmi, od nichž potřebuje nejvíce lásky a pozornosti. Mluvte přímo na dítě, zpívejte mu a vysvětlujte mu, co se kolem něj děje. Popisujte, co děláte, například při přebalování, a když jste na procházce, upozorněte ho na zajímavé věci. Dítě nebude rozumět slovům, ale ocení váš zájem a bude na něj reagovat.

Než bude samostatné

Dokud se dítě nenaučí chodit a samo svět prozkoumávat, musíte přivést svět k němu. Nabídněte mu zajímavé věci na dívání a dovolte mu, aby se jich dotýkalo. Když se díváte na zahradě na rostlinu, podržte dítě v její blízkosti, aby se na ni mohlo sáhnout. Jemně mu otřete o tvářičku různé materiály – manšestr, vatu, hedvábí -, aby se naučilo rozeznávat jejich strukturu.
Nechte ho přivonět k předmětům se zajímavou vůní, jako jsou citrusové plody nebo pytlíček s levandulí. Když vám sedí na klíně, nechte ho, aby si sáhlo na hodinky nebo pevný náhrdelník. Mladší kojenec začne všechno strkat do úst. Není to proto, že by ty věci chtěl sníst, ale je to jeho základní způsob, jak zkoumat fyzikální předměty.

Mazlete se

Spousta mazlení pomáhá dítěti, aby se cítilo bezpečně, a poskytuje mu jistotu při objevování okolního světa. To však neznamená, že ho budete nepřetržitě chovat. Pro dítě je prospěšné, aby vidělo věci z různých úhlů. Umisťujte košík nebo kočárek na různá místa, kde jsou k vidění zajímavé věci. Položte dítě občas na bříško, aby se na okolí dívalo z různých úhlů a mohlo cvičit různé pohyby, například zvedání hlavičky.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *