Pomoc, je ze mě macecha! Jak přijmout partnerovo dítě a udržet vztah v pohodě

Napsal

Našla jste si skvělého muže, všechno vám vychází, milujete se a čas, který trávíte jen ve dvou je naprosto úžasný? Pak ale přijde víkend, přijede jeho dítě z předchozího vztahu a doma začíná peklo? Běžná situace, která se bohužel děje v mnohých rodinách. Je z vás prostě macecha.

Pro dítě můžete být tou, která rozbila vztah jeho rodičů, ale i pro vás může být dítě vetřelcem, který proti vám zbrojí a snaží se vám ukázat, že nejste vítaná. Jak se s tím poprat a jak se snažit být tou nejlepší macechou na světě?

Jak se srovnat s partnerovým dítětem?

Vztahy s dětmi, které nejsou na naše, jsou velmi křehké. Obvykle platí, že pokud si nesednete od začátku, už to těžko budete dohánět. Samozřejmě, že jsou výjimky, někdy není žádný problém, děti s macechou vychází skvěle, někdy se jí dokonce svěřují a táhnou za jeden provaz. To je ale opravdu jen někdy, zejména tehdy, jsou-li rodiče dítěte od sebe již delší dobu, a nejen otec už má novou rodinu, ale i matka žije spokojeně s jiným mužem.

Největší problém je pak s dětmi v pubertě, ty často novou tatínkovu partnerku nepřijímají a nebojí se to dát ani hlasitě najevo. Ať už chování, drzými poznámkami nebo bojkotováním všeho, co se macecha snaží udělat. Všechno je zkrátka špatně.

Pokud jste se do této situace dostala, možná si pořád říkáte, že dítě za to přece nemůže. Je to hlavně výchovou, přístupem rodičů, mnohdy je problém to, že matka se nesmířila s novým vztahem svého bývalého muže, takže dítě proti vám očkuje. Možná to tak je, možná je ale dítě jen rozmazlené a možná je to i tím, že si k sobě vzájemně cestu hledáte obtížně. Problém tak nemusí být jen v dítěti, jeho rodičích, ale může být i ve vás. Protože s každým příjezdem partnerova dítěte na víkend se všechno otáčí vzhůru nohama, vy začnete ztrácet pevnou půdu pod nohama. A s tím také není lehké se vyrovnat. Zapracovat tak na sobě budete muset všichni. Na vás je ale první krok.

Hledejte cestu, nevzdávejte to, jinak doma nikdy klid nebude

Často se partneři začnou hádat právě tehdy, když má potomek toho druhého dorazit. Rodič chce, aby všechno bylo dokonalé, ten druhý to ale vidí jinak. Vždyť se svět nezboří, jen protože má přijet na víkend. Své názory ale neventilujte příliš, zbytečně se budete dostávat do konfliktů. Pokud se nebudete snažit najít cestu, jak by to mohlo fungovat, nikdy doma klid mít nebudete, a to může spět i k rozchodu. Pokud vám vztah za to stojí, budete se muset přemáhat. A jak to udělat?

Buďte svá, ale ne zlá

Pozor na to, abyste se nenechala unášet vnitřními pocity a emocemi. Dítě opravdu vycítí, jestli jej máte ráda, nebo ne. Nepřetvařujte se, nesnažte se dítě zaujmout se zatnutými zuby, ale nebuďte odtažitá ani přísná. Najděte zlatou střední cestu, o dítě se starejte, komunikujte s ním, ale netlačte na pilu. Pokud chcete, aby se dítě k vám chovalo s úctou a slušně, budete mu muset ukázat, že to také dokážete. Hledejte i společné zájmy, jděte všichni někam ven, udělejte si výlet. Určitě ale nemusíte hrát, jak moc dítě zbožňujete, řiďte se pocity, ale mějte jakési mantinely.

Pravidla platit musí, ale nepouštějte se do konfliktu

Jistě i u vás doma platí nějaká pravidla. Ta musíte dodržovat vy, možná i vaše děti, a pak samozřejmě i dítě partnera, které k vám přijelo strávit čas se svým otcem. Stůjte si za svým a nepolevujte, dítěti nedovolujte nic, co byste nedovolila nikomu jinému. Ale pokud to dítě nechce respektovat a dělá vám třeba i naschvály, nepouštějte se s ním do zbytečného otevřeného konfliktu. Teď přichází ta doba, kdy je třeba zatnout zuby a řešit to s tatínkem, a ne přímo s dítětem. To neznamená, že si musíte nechat skákat po hlavě, ale věřte, že když se napřímo ozvete, dítě toho využije ve svůj prospěch. Otec totiž bude přirozeně bránit své dítě a vyjdete z toho, jako ta nejhorší vy.

Případné problémy pak řešte až sama s partnerem za zavřenými dveřmi. Mluvte ale o všem otevřeně, pokud je totiž vztah pevný, měli byste společně přijít na jistý kompromis, tak aby dobře bylo nakonec všem.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *