Tipy, jak upravit zahradu ve svahu

Pečovat o zahradu na rovině není žádné umění. Většina pozemků ale nějaký náklon má, jen málokterý se obejde bez nějakých terénních úprav. A pak je skupina zahrad budovaných opravdu do svahu, kdy je nutné zajistit zpevnění pozemku, osazení vhodnými rostlinami a ve většině případů i členění na menší úseky.

Abyste měli přístup ke všem rostlinám, budete na zahradě potřebovat cestičky, schody a terasy, případně nějaká odpočívadla. Dále je možné vybudovat palisády, tedy opěrné zídky. O zpevnění svahu se postará i správný výběr dřevin, ideálně volte půdopokryvné, protože vás zbaví nutnosti vytrhávat plevel.

Dřevěné palisády i kamenné zídky

Výškové rozdíly se dají na zahradě řešit opěrnou a okrasnou zídkou. Na její stavbu můžeme použít kámen z pozemku, pokud není, obvykle se používají betonové tvarovky. S nimi zvládne postavit na sucho zídku každý, systém drážek je jednoduchý. Tvarovky se ukládají do štěrkopískového podsypu, dorovnávají se a vyplňují zeminou. Horní tvárnice se ve finále dají osadit kvetoucími trvalkami nebo cibulovitými květinami.

Druhým způsobem zpevnění jsou palisády z kulatiny. Hatě z hrubého smrkového řeziva se kladou kolmo na hranu svahu, tím se zabrání sesuvu půdy tam, kde chcete svah osázet. Řezivo se kotví k půdě pomocí kolíků nebo ještě lépe roxorů, na jejichž délce nešetřete.

Svah zpevní vhodné dřeviny

Vyplavení zeminy ze svahu zabrání i výsadba vhodných dřevin. Pro zpevnění svahu volte listnaté či jehličnaté dřeviny, které pokryjí povrch v co nejkratší době. Z jehličnanů jsou to hlavně  jalovce (chvojka – Juniperus sabina ´Tamariscifolia´ či polehlý – Juniperus horizontalis), borovice kleč (Juniperus horizontalis) nebo tis červený (Taxus baccata ´Repandens´), vysadit ale můžete i listnáče, například skalníky, břečťany, pámelník, brslen nebo dřišťál.

Rostliny sázejte dostatečně hluboko, keře snesou o něco hlubší výsadbu než stromy. Jestli je zemina na stanovištích nekvalitní, přidejte rostlinám trochu zahradnického substrátu nebo kompostu, moc je ale “nerozmazlujte”, neměly by tendenci prokořenit do okolí, takže by se snížila jejich schopnost stabilizovat svah.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *