Správná péče o svetry

Napsal

Správná péče o svetryPodzimní počasí, časté výkyvy teplot, sluníčko, déšť či vítr. Tak takové vyhlídky nás čekají právě v tomto ročním období. I když ženy mnohdy řeší, co si obléci, mnoho z nich zvolí oblíbené svetříčky, které se hodí naprosto k čemukoliv. Pokud jste si například na sezónu letošního podzimu pořídila zbrusu nový, pak určitě budete chtít, aby vám vydržel co nejdéle. A právě dnešní článek vám prozradí, jak správně pečovat o svetry.

Pletenina

Jestliže nedáte dopustit na svetříky z pleteniny, pak se musíte smířit s tím, že s jeho údržbou budete mít asi plné ruce práce. Tyto svetry totiž rádi brzy plstnatí a ztrácí svůj tvar. Svetry patří mezi nejrizikovější kousky oděvů v šatníku. Může se proto často stát, že vydrží být hezkými pouze jedno sezónu a pak už blednou, rozpadají se a vy začnete truchlit nad špatnou údržbou. Jak tedy vyzrát na vlnu?

V žádném případě nesmí do pračky

Luxusní a hezké svetry perte raději v ruce, zvláště pokud jsou z přírodních materiálů. Používejte pouze speciální prací prostředky na vlnu. Celé praní probíhá v teplé vodě tak, že v ní svetr několik minut jemně mnete. Dbejte na to, aby voda nebyla příliš horká, tím se totiž nenávratně poškozují vlákna. Při drhnutí a ždímání nepoužívejte příliš síly. Stačí jej pouze lehce vymačkat a poté zabalit do froté ručníku, kde se z nich odsaje další přebytečná voda. Nakonec je urovnejte na rovné ploše do správného tvaru a nechte pořádně proschnout. Zapomeňte také na věšení svetrů. Tím by se ztratil jejich tvar.

TIP : Na velejemné svetříky lze použít místo pracího prostředku i jemný šampón na vlasy, který je navíc o něco šetrnější k vašim rukám.

Jak ukládat

Suchý svetr následně pečlivě srovnejte a uložte volně do skříně. Pozor, svůj tvar ztratí, i když je už suché pověsíte na ramínko. Tedy přesněji – na ramenou získá tvar právě onoho ramínka.

Co když dosloužil?

Pak se vám bude určitě hodit při práci na zahradě. V tom případě už můžete zapomenout na citlivé opečovávání a svetr můžete s klidným svědomím vyprat i v pračce. Úplně zničený svetr však nevyhazujte. Pokud obsahuje velké množství přírodních a jemných materiálů, hodí se třeba na vyleštění laku na autě.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *