Sportování způsobuje radost

Napsal

Obzvláště teď v zimě se nám stává, že sport odsouváme na teplejší období a raději se posadíme k televizi a hezky v teple si užíváme pohody a klidu. Přesto ale nechceme ztloustnout. Kolik pohybu i ti největší lenoši musí denně vykonat, aby se na nich neukládal přebytečný tuk?

Méně bývá někdy více

Vždycky ale záleží ale na věku, pohlaví i zdravotním stavu. Odborníci připomínají, že ke spalovaní tuků dochází teprve poté, kdy máte za sebou minimálně 25 – 30 minut aerobního cvičení. Pak také posilujete i činnost srdce. Pokud chcete zdravě hubnout, změřte si, zda se bude vaše tepová frekvence pohybovat od 50 do 60 procent svého maxima. K tomu vám pomůže správné dýchání, protože tím přivedete srdci dostatek kyslíku pro jeho činnost. Odborníci se také nemohou shodnout na tom, zda je lepší doporučovat nižší denní dávky pohybu, nebo apelovat k co největší aktivitě, která má samozřejmě větší účinky.

Rozmyslet se, proč cvičíme

Důležité je, uvědomit si, proč vlastně cvičení provádíme. Velký rozdíl je, pokud chceme shodit přebytečná kila, nebo se chceme udržet v dobré kondici a zdraví. V prvním případě bychom měli zvolit intenzivnější trénink. Ve druhém postačí, když se budeme pohybu věnovat alespoň půlhodiny denně. Jestli jste si vědomi, že je třicet minut pro vaši kondici až moc, rozdělte si cvičení do tří bloků. Hned se bude lépe cvičit.

Odborníci na cvičení doporučují rychlou chůzi a plavání. Pokud zrovna nemáte čas vyjíst si do přírody, nevadí. Ke cvičení se počítá například i hrabání listí, nebo úklid ( vytírání podlahy ).

Hormony štěstí

Člověk, který začíná cvičit a má v úmyslu tak pomoci nejen svému tělu, ale i duši, by si měl pro začátek ozkoušet výdrž kondice. Není dobré vrhat se ihned do zvedání těžkých činek a trápit se až do padnutí. To je špatně. Jednak si může způsobit vážná zranění a jednak ho cvičení nebude naplňovat.

Mnohem lepší je fyzickou zátěž zvyšovat postupně. Pokud už nebude stačit pouhá rychlá chůze, dalším stupněm je volné rozběhnutí. To je sice velice namáhavé, ale také účinné. Půl hodina cvičení denně působí pozitivně na srdce, celý kardiovaskulární systém, svalovou soustavu a také zvyšuje hladinu endorfinů neboli hormonů štěstí. Čím více se hýbeme, tím více posilujeme své zdraví.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *