Spálená kůže od slunce: Co dělat?

Napsal

Horké dny lákají na vystavení se sluníčku a tzv. nachytání bronzu. Málokdo z nás chce během léta zůstat tak říkajíc bledý, pokud to samozřejmě zdravotní stav povoluje. Ne vždy ale myslíme na správnou ochranu před slunečními paprsky, neodhadneme míru a kůže nám nás pobyt na sluníčku začne vracet i s úroky.

Proč se spálíme

Hlavní funkce naší pokožky je ochrana těla před vnějším vlivy, mezi které patří např. UV či ultrafialové záření. Tyto vlivy okamžitě pohlcuje tzv. melanin neboli kožní pigment. Dopadá-li na nás záření či paprsky, tělo začne melanin produkovat (jeho barva je hnědá, v některých případech i černá) a my tak získáváme jinou barvu. Dopadne-li ale na nás více vlivů, než je snesitelné, melanin je nedokáže pojmout, a dojde tak k poškození našich buněk. Ty se tedy začnou odstraňovat a vznikne zánět neboli spálení.

Prevence spálení od slunce

Než se sluníčku vystavíme, musíme myslet na preventivní ochranu v podobě kvalitního opalovacího krému s dostatečným UV faktorem. Krém by se měl nanést přiměřeně dopředu, abychom s příchodem na slunce již byli chráněni. Trávíme-li navíc čas u vody, volíme krém, který nás ochrání i při koupání.

Spálit se můžete nejen u vody, postačí vám k tomu i pobyt ve městě, mějte proto vždy krém v letních dnech u sebe. Máme-li děti, prevence platí dvojnásob. Zároveň záleží na typu pokožky. Čím světlejší ji máte, tím snadněji se spálíte.

Jak si ulevit od spálení

I přes veškerá doporučení se vám kůže spálila. Nemůžete myslet na nic jiného, jen na to, co teď rychle udělat. V prvé řadě běžte okamžitě do stínu nebo do vnitřních prostor.

  • Studená sprcha vám na chvilku uleví a zánět pomůže zmírnit. Po osprchování kůži rozhodně nedrhněte silou ručníkem, pouze ho jemně přikládejte.
  • Dodržujte pitný režim, nyní o to více. Spálení vodu z pokožky vytahuje, potřebujete ji tedy doplnit.
  • Není-li vyhnutí, sáhněte po prášku na bolest a odpočívejte.
  • Spálená pokožka je nyní vysušená, je nutné ji hydratovat, nejlépe krémem bez parfemace.

Za chvíli už vám bude určitě lépe.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *