Posilování pánevních svalů

Napsal

Posilování pánevních svalů„Důležité je procvičovat zejména pánevní svaly“. Znáte také tuto větu? V poslední době se objevuje společně s termíny jako je pánev či pánevní dno. Že vám není tak úplně jasné, co se pod těmito pojmy skrývá? Zůstaňte v naprostém klidu. Takových lidí je ve vašem okolí určitě více. Na začátek vás můžeme ujistit, že pánevní svaly mají velký vliv na naše zdraví.

Co je pánev a kde se nachází

Pokud bychom na její charakteristiku nahlíželi z pozice anatomie, pak bychom mohli říci, že spojuje páteř s dolními končetinami. Z laického pohledu by se nám mohlo zdá, že jde o bezvýznamný mezičlánek. Odborníci však zdůrazňují, že pánev v lidském těle plní spoustu úloh, a proto péči o ni nelze podceňovat. K jejím hlavní funkcím patří chránit všechny vnitřní orgány a sloužit páteři jako potřebná pevná základna. Na pánev a její postavení má vliv množství svalů, které se na toto místo upínají. Možná vás překvapí, že jde například o bederní vzpřimovače, břišní svalstvo, svaly hýžďové nebo kyčelní ohybače. Ten, kdo se v lidském těle alespoň trochu vyzná, ví, že tyto svaly mají jednu negativní vlastnost a sice mohou přirozeně ochabovat, pokud je nebudeme pravidelně posilovat či trochu namáhat.

Svaly pánevního dna

V minulosti se problém těchto svalů lehce podceňoval. V současné době přišli vědci na zajímavé zjištění, že trápí větší počet žen než mužů. Paradoxně většina z nich o problémech pánevního dna ve svém těle dlouhou dobu nic netuší. Tyto trable souvisí s věkem i porodem, protože právě při nich pánevní svaly často ochabují. Následky potom mohou být dost nepříjemné. Hlavně jde o špatné ovládání vylučování či nesprávnou funkci vnitřních orgánů.

Jak problémům předcházet

Základem je pánevní svaly cíleně namáhat, zatínat a povolovat. K tomuto cvičení je vhodná jakákoliv pozice a dá se říct, že i prostor. Výhodou je, že nikdo ani nemusí tušit, že právě cvičíte. Trochu zarmoutit vás pak může výsledek namáhání svalů – není příliš zřetelný a navíc ani moc měřitelný.
Jak tedy máme svaly trénovat? Blahodárný vliv na posilování pánevních svalů mají například břišní tance. Těmi se dá i krásně odreagovat od všedních starostí. Takže milé dámy – hodně štěstí a trpělivosti.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *