Poruchy spánku

Napsal

Poruchy spánkuNáš každodenní život ovlivňuje kvalitní spánek. Bohužel, s nespavostí a různými poruchami spánku se v životě setká každá z nás, ať už dlouhodobě nebo jen přechodně. Hektická doba, mnoho práce a málo času vedou k tomu, že šidíte i spánek. Přitom ten patří spolu se zdravou životosprávou a zvládáním stresových situací k nejdůležitějším životním podmínkám. Nespavost je nemoc, kterou však lidé za nemoc nepovažují. Neohrožuje totiž bezprostředně jejich životy. A proto by je ani ve snu nenapadlo jít kvůli tomu k lékaři.

Nejčastější poruchy spánku

Usínáte-li déle než 30 minut, nebo se v noci probouzíte častěji než 4x a jste vzhůru déle než tři minuty, trpíte nespavostí. Jejím následkem jsou trvalé pocity únavy, podrážděnost či poruchy paměti.

Třetinu života strávíme spánkem

Spánek je důležitý pro správné fungování mozku, abychom mohli vnímat, rozlišovat podněty a mluvit. Jsou lidé, kteří vystačí s pětihodinovým spánkem denně, ale s kratším určitě ne. Poruchami spánku trpí častěji ženy (až 54 %) než muži.

Ovlivňující faktory

Kvalita spánku se zhoršuje s věkem. Zlomovým je přitom 40. rok života. K dalším znakům patří stres, časové posuny, úzkost a deprese, časté močení, srdeční arytmie, porucha dýchání, užívání kofeinu, pití alkoholu, kouření, některé léky a v neposlední řadě i nemoci. Pacienta, který je upoután na lůžko, mohou budit bolesti. Kvalitu jeho spánku ovlivňuje zejména nedostatek pohybu během dne. Abychom dobře spali, musíme se přes den hodně hýbat. Je však třeba pohybovat se i ve spánku, proto se v noci otáčíme. Ochrnutý člověk e sám neotočí, proto se probudí a musí být otočen. Poruchou spánku při tom není jen nespavost, ale i to, když opakovaně spíme příliš dlouho.

Syndrom neklidných nohou

Častým jevem, který nespavost provází, je tzv. syndrom neklidných nohou. Člověk má neustálé nucení pohybovat nohama a pociťuje přitom někdy i nepříjemné pocity v podobě mravenčení. Postiženému se uleví pouze pohybem, proto mu nezbývá nic jiného, než vstát z postele a procházet se. U někoho odezní tento nepříjemný stav během 5 minut, u jiného může trvat 5 až hodin.

Rizika

Nespavost mnohonásobně zvyšuje riziko všech zdravotních problémů, zejména bolesti hlavy, migrény, bolesti krku a zad. U nespavců je 4 x vyšší pravděpodobnost vzniku deprese a úzkosti.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *