Návštěva Islandu na podzim vás nadchne a vytrhne ze stereotypu

Napsal

Podzim je sice typický nízkými teplotami a častým mrholením, ale to ještě neznamená, že jej musíte strávit v teple svého domova. Pokud vás láká vůně dálek a chcete se vydat za dobrodružstvím, sbalte si nejnutnější věci do kufru a vydejte se poznávat krásy Islandu.

Sama, s partnerem nebo kamarádkami

Ať už se na cestu vydáte sami, s partnerem nebo s partou kamarádek, čeká vás nezapomenutelná jízda plná dechberoucích výhledů, ale také termálních pramenů, gejzírů a gastronomických zážitků. Let z Prahy na Island trvá čtyři hodiny, a vy během této doby stihnete přečíst turistického průvodce i teoretické seznámení s tradiční islandskou kuchyní.

Proč vyrazit na Island?

Proč se vydat poznávat Island právě na podzim? Listy stromů se totiž v tomto období zbarví do pestrých barevných tónů, kterými se můžete kochat z geotermálních bazénů, které jsou rozesety po celém Islandu jako houby po dešti. Tomuto ostrovnímu státu se přezdívá země ohně a ledu a přesně to ji nejlépe vystihuje. Při příletu do své cílové destinace totiž budete mít možnost spatřit sopky i gejzíry z ptačí perspektivy a budete touto podívanou uhranuti.

Modrá laguna je povinnou zastávkou

Jakmile se ocitnete na Islandu, nenechte si ujít návštěvu proslulé Modré laguny. Přestože by se mohlo podle názvu zdát, že se jedná o pohádkové místo přírodního původu, ve skutečnosti je Modrá laguna uměle vytvořeným jezerem na lávovém poli. Voda do laguny teče z nedaleké geotermální elektrárny a celoročně má teplotu okolo 38 °C. Nečekejte tedy úplnou pohádkovou říši, ale uměle zbudované lázně, které vám nabídnou nádherné výhledy do okolí a příjemnou relaxaci po celodenním výletě.

Naplánujte si výlet po Zlatém okruhu

Toužíte-li poznat co nejvíce krás ostrova najednou, podnikněte road trip po takzvaném Zlatém okruhu.

Trasa měří přes 200 kilometrů a nachází se na ní:

 • národní park Thingvellir,
 • geotermální oblast Haukadalur,
 • ohromný vodopád Gullfoss,
 • údolí Reykjadalur.

Celou oblastí se dá projet za jeden den, ale její poznávání se samozřejmě dá rozdělit i do více dní. Záleží na tom, jak moc se budete během návštěvy jednotlivých míst na trase kochat.

Ochutnejte tradiční islandské pokrmy

Při návštěvě Islandu si nenechte ujít ani ochutnávku tradiční kuchyně. Kromě mořských ryb a plodů je islandská kuchyně typická také pokrmy z jehněčího masa.

Za vyzkoušení rozhodně stojí:

 • humří polévka,
 • polévka z jehněčího masa,
 • nakládaný sleď,
 • skyr,
 • skořicový šnek,
 • sladké pečivo kleina,
 • tradiční islandský žitný chléb.

Co se nápojů týče, alkohol je na Islandu drahou záležitostí, takže pokud jej budete chtít ochutnat, připravte se, že si za něj připlatíte. Mimochodem, věděli jste, že Islanďané milují Coca-Colu a v její konzumaci jsou na prvním místě ve světě?

Na Island za polární září? Svou cestu si musíte načasovat a věřit ve štěstí

Na Islandu lze také pozorovat polární záři. Ta se na obloze objevuje v období, kdy je úplná tma, proto nejlepší doba k jejímu pozorování nastává od konce října do konce března. Ovšem pozor, výskyt polární záře ovlivňuje celé množství faktorů. Proto si svou cestu důkladně naplánujte a využijte i internetové stránky, které se předpovídáním polární záře viditelné na Islandu věnují. I pokud byste ale neměli štěstí, Island má mnoho jiných přírodních krás, kterými vás okouzlí.

Pokud nechcete trávit podzim za pecí, zabalte si teplé oblečení a vyrazte na Island. Čeká vás nezapomenutelné dobrodružství v krásné přírodě a relaxace v horkých termálních pramenech. Když budete mít štěstí, spatříte i polární záři.

Zdroj foto: www.freepik.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *