Kam se vydat v Českých Budějovicích a co rozhodně neminout?

Napsal

Město České Budějovice leží v Jihočeském kraji na soutoku řek Vltavy a Malše a celoročně vítá návštěvníky s otevřenou náručí. Která místa musíte v Českých Budějovicích navštívit, jaké pokrmy ochutnat a co musíte zažít? Přinášíme vám seznam oblíbených míst, kde se rozhodně nebudete nudit.

Co vidět v Českých Budějovicích?

Náměstí Přemysla Otakara II.

Dominantou Českých Budějovic je náměstí Přemysla Otakara II., které patří k největším čtvercovým náměstím nejen v Česku, ale i v celé Evropě. Uprostřed náměstí se nachází nádherná Samsonova kašna a také bludný kámen, ke kterému se váže nejedna pověst.

Bludný kámen na náměstí

Podle legendy se právě na tomto místě kdysi nacházel popravčí špalek a v 15. století na něm bylo popraveno 10 mladíků obviněných z vraždy rychtáře. Další pověst říká, že když bludný kámen překročteí po deváté hodině večer, do rána budete bloudit městem, protože nenajdete cestu domů.

Černá věž

Krásný výhled na náměstí a centrum města si budete moci vychutnat z Černé věže. Rozhodně ji nepřehlédnete, protože se rovněž nachází na náměstí. Dříve sloužila jako strážná a hlásná věž se zvonicí, nyní je oblíbenou turistickou atrakcí. Pohled na metropoli zeshora je rozhodně k nezaplacení a na vež vede něco málo přes 200 schodů.

Dům umění

Na náměstí se nachází také Dům umění, který se právem řadí k špičkovým českým galeriím. Nedáte-li dopustit na současné umění, nastudujte si program plánovaných výstav a při návštěvě města zavítejte i na vernisáž.

Návštěva pivovaru Budweiser Budvar

Pivaři si při návštěvě Českých Budějovic zcela jistě nenechají ujít prohlídku návštěvnického centra pivovaru Budweiser Budvar. Součástí centra je multimediální expozice, která přibližuje vznik a historii pivovaru a samozřejmě nebude chybět ani ochutnávka.

Jihočeské muzeum

Máte rádi kulturu a umění? Nenechte si ujít ani návštěvu Jihočeského muzea. Jeho expozice je orientována zejména na jihočesý region, ale pravidelně se zde konají také krátkodobé tématické výstavy, přednášky a dokonce i koncerty. Program muzea si tak pečlivě nastudujte dopředu, abyste nepřišli o zajímavou kulturní akci.

Šlapadlem po řece a za odpočinkem do Stromovky

Vydáte-li se do Českých Budějovic v létě, můžete si půjčit šlapadlo a vychutnat si příjemnou projížďku po Malši. Máte-li raději procházky na souši, vydejte se do Stromovky. Ano, park Stromovka se nenachází pouze v Praze, ale také v Českých Budějovicích. V parku si můžete uspořádat piknik s přáteli, projít ho křížem krážem a nebo si ho třeba projet na kole. Ve Stromovce nechybí ani dětské hřiště a hřiště na diskgolf.

Ochutnejte pikador a zelňák

Když budete v Česckých Budějovicích, nezapomeňte si dát pikador. Nevíte, o co se jedná? Je to pouze jiné pojmenování po tradiční českou svačinu ze stánku s rychlým občerstvením – pro párek v rohlíku. Druhou specialitou moravské a jihočeské kuchyně jsou také zelňáky. Jedná se o kynuté koláče plněné zelím s uzeným masem a kmínem.

Filmy pod hvězdnou oblohou v letních kinech

V Českých Budějovicích to v létě žije a pokud milujete filmy, zajděte si do Háječku nebo na Žižkárnu. V těchto letních kinech vás čeká příjemný zážitek pod hvězdnou oblohou.

České Budějovice jsou městem s nepřeberným množstvím možností, a proto není divu, že jsou Evropským hlavním městem kultury 2028. Vyrazte do této nádherné jihočeské metropole a nasajte její pohodovou atmosféru. Projděte se po jednom z největších čtvercových náměstí v Evropě, vyhněte se bludnému kameni, vystoupejte na Černou věž a pochutnejte si na pikadoru, zelňáku a místním slavném pivu.

Zdroj foto: www.pixabay.com

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *