Na co při cvičení dbát

Napsal

Na co při cvičení dbátO tom, že je pohyb a cvičení zdravé, není pochyb. Je ale třeba dávat pozor a cvičit s rozmyslem. V nestřeženém okamžiku by totiž mohlo dojít úrazu či drobnému poranění. Pak platí neoblíbené říkadlo aktivním sportovců : „sportem k trvalé invaliditě“.

Jak cvičit bez následků

Na cvičení si vezměte dobrou sportovní nebo podpůrnou podprsenku. Při rychlých pohybech, skocích či běhu bude prsa skvěle držet. Poskakující ňadra nejdou pro jejich majtelky ničím příjemným. Kazí jim totiž koncový dojem z celého cvičení. Vhodné prádlo je pohodlnější a ochrání vás před nepředvídatelnými nárazy.
Jakou podprsenku si tedy vybrat? Pořiďte si takovou, která má košíčky beze švů. Ty, pokud jsou i trochu drsnější, mohou při ustavičném tření poranit bradavky. Věřte, že to není nic příjemného. Zvlášť v případě, kdyby se do nich dostala nějaká infekce. Chcete-li se takovému tření a poranění vyvarovat, natřete si bradavky před cvičením vazelínou. Nikdy se vám tak po, například půl hodině strávené na aerobiku, nevytvoří bolestivé trhlinky.

Důležité jsou i boty

Už dítě na základní škole ví, že na tělesnou výchovu musí nosit zvláštní obuv. Nejinak je to i v našem případě. Pokud si jdete zaskákat na trampolínu, zahrát tenis či spálit energii na fit box či aerobik, pořiďte si kvalitní sportovní obuv, která bude mít nejen pevnou podrážku a bude tak chránit nohu proti podvrknutí, ale zároveň bude i větrat. Nohy se v uzavřených botách mohou zpotit a podpořit tak vznik plísňové infekce, například kuří oka či mozoly. K pohodlí při cvičení poslouží i kvalitní ponožky.

Obecně však platí, že oblečení musí být volné a příjemné na těle. V žádném případě nesportujte v oblečení, které vás dře nebo se zařezává, například do stehen.

Cvičte s vodou

Dostatek tekutin. Zní to už jako fráze. Ale zejména při svižnějším cvičení se vyplatí vypít hodně vody. Předejdete tak bolesti hlavy, která může být způsobena dehydratací. Po cvičení si pokud možno dejte sprchu, abyste odstranila pot a špínu. Bude se tak dýchat lépe nejen vám, ale i vaší pokožce. Sprcha by měla být samozřejmostí po plavání v bazénu, kde se nachází chlor a další látky.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *