Jak si vybrat to správné podzimní oblečení

Napsal

Říká se, že není špatné počasí, jen nevhodné oblečení. A s výběrem, jaký máme, pokud jde o podzimní oblečení, je to skutečně velká pravda. Ve správném oblečení a pořádných botách zvládnete sychravé podzimní počasí naprosto s přehledem a pohodlně.

I v chladných dnech se cítíme komfortně, jestliže je zachována přirozená teplota našeho těla. Toho lze dosáhnout vhodným způsobem oblékání, aby naše teplo neunikalo. Ztráta tepla může nastat sáláním, prouděním nebo vlhkem. Sami víme, že nám často začne být zima jen proto, že máme studené rue nebo nám mrznou uši (ztráta sáláním). Stačí jen vzít si rukavice nebo nasadit čepici a je o mnoho lépe. Stejně tak reaguje tělo na vítr a na déšť – promoklé oděvy nejen že nehřejí, ale je v nich větší zima.

Jaké má být podzimní oblečení

První zásada oblékání v chladných dnech je vrstvení. Možná už jste na to přišli sami: jedna silná vrstva (například svetr) nezahřeje tak, jako když máte 2 – 3 slabší vrstvy. Základem je funkční prádlo, které odvádí od těla pot, takže neprovlhne, ale neodvádí teplo.

Druhou vrstvou je dobrá fleecová mikina. Důvod? Fleece, stejně jako termoprádlo, odvádí vlhkost a zadržuje teplo. Když si pořídíte fleecku s vysokým límcem, nemusíte řešit ani šálu či šátek, váš krk bude chráněný před ofouknutím.

Poslední vrstvou podzimního outfitu by měla být nepromokavá bunda, ideálně taková, která vás i zahřeje. Z nových materiálů je to například softshell, z něhož se vyrábí nejčastěji tyto přechodové bundy, ale například i teplé kalhoty. Softshell je na podzim opravdu skvělý materiál, protože je prodyšný, ale větruodolný a nepromokavý. Softshellová bunda s kapucí a s podšívkou vás perfektně ochrání před sychravým podzimním počasím, dá se nosit i v mírné zimě, než začnou opravdové mrazy.

Celý podzimní outfit zakončete lehčí čapkou, která ochrání čelo a uši, případně přidejte nákrčník či šálu. Boty by měly být pevné a nepromokavé, s podrážkou, po které ve vlhku neuklouznete.

Share