Mateřské mléko je užitečné pro dítě i maminku

Napsal

Mateřské mléko je užitečné pro dítě i maminkuO tom, jestli je v mateřském mléce obsaženo dostatečné množství vitaminu D, nutného pro zdravý vývoj kostí, se vedou diskuse. Mateřské mléko ho obsahuje malé množství a v kůži se vytváří působením slunečního světla. Jelikož se v současné době varuje před přílišným pobytem na slunci, spoléhá se na jeho dodávku z mateřského mléka.

Vitamín D v kapkách

Jedni odborníci doporučují, aby se kojeným dětem preventivně podával vitamin D v kapkách, jiní varují před podáváním vitaminu D, C či A mladším a starším kojencům. Zdůvodňují to tím, že hlavním zdrojem výživy je mateřské mléko.
Jestli vaše dítě potřebuje nebo nepotřebuje kapky, záleží na tom, kde žijete a do jisté míry na barvě vaší kůže. Děti s tmavou kůží jsou například více ohrožené nedostatkem vitaminu D. O tom, co je pro vašeho potomka nejlepší, byste se měla poradit s dětským lékařem.

Jaké jsou výhody kojení

POHODLÍ – Kojení je pohodlné hned z několika hledisek, například oceníte, že dítě můžete v noci nakrmit, aniž byste musela připravovat a ohřívat láhev s mlékem či jinou umělou stravou.

ZDRAVĚJŠÍ PRO DÍTĚ – Kojené děti mají mnohem méně střevních potíží než děti na umělé výživě. O polovinu méně kojenců netrpí nachlazením a jsou méně náchylné k nemocem dýchacího systému, ušním a močovým infekcím.

ZÁKLAD ZDRAVÍ V DOPĚLOSTI –  Jestliže je dítěti alespoň šest měsíců jediným zdrojem výživy mateřské mléko, získává obranu proti alergiím. Kojené děti jsou také ve starším věku méně náchylné k otylosti a méně se u nich vyskytuje cukrovka, vysoký krevní tlak nebo ekzém. Existují také důkazy, že kojení má pozitivní vliv i na vývoj mozku.

ČESLISTI A ZUBY – Kojené děti mívají méně problémů se zuby. Mateřské mléko je totiž vydatně zásobuje vlákninou a potřebným vápníkem.

UTVÁŘÍ CHUTĚ – Chuť mateřského mléka se liší podle toho, co jíte. To vám usnadní život v době, kdy budete miminko od kojení odstavovat a připravovat ho na přirozenou stravu. V zásadě by nemělo poznat tak velký rozdíl.

POCIT RADOSTI – Poskytuje dítěti pocit bezpečí i potravu. A co víc. Je to rychlý a účinný způsob, jak plačící dítě utišit.

POMÁHÁ VÁM ZHUBNOUT – Kojení stimuluje produkci hormonu oxytocinu, který působí na zavinování dělohy. A tukové zásoby, které jste během těhotenství nabrala, jsou použity k produkci mléka.

POMÁHÁ VÁM RELAXOVAT
– Při kojení musíte sedět, to znamená, že odpočíváte. Kojící matky mají také vyšší hladinu hormonu prolaktinu, který má uklidňující účinek, takže po kojení můžete rychle usnout.

ZDRAVÍ PRO MAMINKU – Existuje menší pravděpodobnost výskytu rakoviny prsu nebo vaječníků a snižuje riziko osteoporózy.
ODKLÁDÁ MENSTRUACI – Kojení má antikoncepční účinky a s největší pravděpodobností nepřijdete do jiného stavu. Když kojíte na požádání a mezi dvěma krmeními neuplynou více než čtyři hodiny. Ale chcete-li si být jistá, že určitě neotěhotníte, použijte ještě i jinou metodu antikonpce.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *