Malujeme a zařizujeme dětský pokoj

Napsal

Plánujete-li zařídit nebo vylepšit dětský pokoj, poohlédněte se po netoxických barvách a nábytku. Kojenci i batolata tráví hodně času na podlaze, proto byste měli zvolit podlahovou krytinu spíše z přírodního materiálu, například z korku nebo ze dřeva, než z laminátu nebo vinylu, které mohou obsahovat nebezpečné chemikálie.

Obyčejný koberec je plný roztočů

Tvrdá podlahová krytina je nejlepší, protože koberec v sobě zachycuje prach a dostávají se do něj škodliviny ze vzduchu. Rozhodnete-li se kvůli tepelné izolaci pro podlahovou krytinu, vyberte radši koberec z vlny, sisalového nebo kokosového vlákna s přírodní podšívkou a pravidelně ho vysávejte.

I barvy vybírejte s pečlivostí

Běžné barvy obsahují těkavé organické látky, které po nanesení vypouštějí škodlivé výpary. Proto si raději vyberte barvy, které se řadí vodou a obsahují nízké hladiny těkavých látek. Během malování a po něm pokoj dobře větrejte a nenechávejte v něm dítě po několik následujících nocí spát. Nejlepší jsou ovšem barvy vyráběné z organických materiálů, jako je například lněné semínko, kazeín a minerální barviva. Sice déle schnou a hůř se s nimi pracuje, ale pro alergiky a astmatiky jsou bezpečné.

Nábytek

Při výběru nábytku se vyvarujte kusů vyrobených z lepenky, vrstveného dřeva nebo dřevotřísky, které obsahují formaldehyd. Nejlepší je nábytek vyrobený z neupravovaného tvrdého trvanlivého dřeva. Z přírodních materiálů by také měla být matrace a ložní prádlo. Matrace například z organického latexu, vlny a bavlny, prostěradlo zase z nebělené organické bavlny.

Zdravá domácnost bez chemikálií

Snížením množství chemikálií v domácnosti zmenšujete riziko, že se dítě dostane do kontaktu s něčím škodlivým.
–    Máte-li kuchyňskou skříňku plnou různých čisticích prostředků, prohlédněte ji a vyhoďte všechno, co nepoužíváte. Univerzální čisticí prostředky mohou na povrchu nábytku zanechat zbytek, na který si může dítě sáhnout. Zbavte se tedy těchto čističů a kupujte šetrné ekologické výrobky či přírodní alternativy.
–    Stejným způsobem si zkontrolujte skříňky v koupelně a zbytečnosti vyhoďte. Nepoužívejte parfémy, laky na vlasy a podobné výrobky, abyste snížila množství chemikálií, které dítě vdechuje. Pro hygienu kojence nebo batolete používejte jen přírodní přípravy. Dítě se obejde bez pěny do koupele, hygienických ubrousků, zásypu a drsných mýdel.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *