Kvalitní obuv podpoří chůzi i držení těla

Napsal

Vybrat kvalitní boty je někdy celkem složitý oříšek. V obchodech si můžete pořídit téměř cokoliv. V policích je poskládaná obuv dokonce z různého materiálu od plastu, přes koženku až po pravou kůži. Občas se rozhodujeme podle toho, jak se nám boty líbí na první pohled, občas podle ceny. Znáte ale důležitá kritéria, podle nichž si lze pořídit správné obutí?

Jak má vypadat kvalitní bota

Všude zdůrazňovaná definice zní : kvalitní obuv má pevnou, ale zároveň pružnou oporu v podrážce a v opatku s ní spojeném.

Opatek

Opatek je ta část boty, která není vidět, protože ji zakrývá podšívka. Na druhou stranu má hlavní podíl na kvalitě obuvi. Kopíruje totiž tvar boty a právě při chůzi tvoří noze oporu. Musí splňovat několik podmínek – správnou velikost, tvar, výšku i délku.

Podrážka

Další součástí boty je podrážka. Když se podíváte na nějakou svou obuv, pak zjistíte, že navazuje na opatek. Podrážka musí být vyrobena z pevného materiálu, abyste při chůzi necítili žádné nerovnosti, které nohu poškozují, samozřejmě pružná, aby rovnoměrně vyrovnala a rozložila celkovou hmotnost člověka a zároveň z neklouzavého materiálu, což zajistí bezpečnost při pohybování.

Podpatek

Podpatek by měl být lehce zvýšený, aby se při došlápnutí váha těla rozmístila po celém chodidle a ne pouze na patu. Těmito v podstatě otřesy trpí hlavně patní kosti a následné mohou vznikat nepříjemné ostruhy. Oblíbila jste si jehly? Pak musíte vědět, že deformují tzv. přednoží. Zkrátka na něj přenesou více zátěže. Pokud byste nosila takové podpatky několik let pravidelně, počítejte s rozšířeným nártem a případně i s vbočeným palcem. Ideální výška podpatku je přibližně 3, 5 centimetru.

V kvalitní botě se budete cítit jako v bavlnce

Když člověk shání vhodnou obuv, určitě sází nejen na estetickou stránku, ale i na praktickou. Na prvním místě je podle statistik prodyšný materiál – dokáže zabránit pocení a následnému pachu i plísním v meziprstí, které jsou občas proti hygienickým přípravkům odolné. Než botu opravdu koupíte, prozkoumejte a ujistěte se, že chodidlu vyhovuje i vnitřní tvar. Měl by kopírovat jeho tvar, ale to se projeví, až při pravidelném nošení. Kvalitní obuv musí navíc ladit s klenbou nohy a přispět k lepší dynamice při pohybu.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *