Kreslení pravou mozkovou hemisférou…“Placebo efekt“ nebo skutečnost

Napsal

 „Jak funguje lidský mozek? Tato otázka je ze všech otázek o lidských schopnostech ta nejvíce matoucí a odpověď na ni nám stále uniká. Navzdory staletím studií myšlenek i prudkému rozvoji vědy v posledních letech, si lidský mozek stále zachovává auru tajemna a údivu, především díky svým schopnostem, z nichž mnohé povazujeme za samozřejmé,“ píše autorka Betty Edwards ve své knize „Naučte se kreslit pravou mozkovou hemisférou“.

Brání  nám strach a obavy z neúspěchu

Malé dítko, vesele čmárající nejrůznějšími barvami na velký papír i  mimo něj. To je obraz, který si umí představit každý z nás. Buď si zavzpomínáte na své dětství, nebo se vám vybaví vaše vlastní ratolest, děťátko v čekárně u doktora, na návštěvě u kamarádky, reklama, nebo příběh v televizi.
Ani v jedné z těchto představ nevyplouvá jako první strach nebo obava, že něco nebude dostatečně hezké či vzhledné, že to nebude vypadat tak, jako ve skutečnosti nebo že to prostě nebude dost dobré. Dítě vezme pastelku a začne „prostě“ kreslit. Bez předsudků, bez obav, bez limitů. A výsledek? Šťastné dětské oči a radost z výtvoru.

A to je přesně to, co nám dospělým, nebo dospívajícím dětem chybí. Uvolněnost a schopnost pustit se do něčeho bez omezujícího výstražného světla „TOHLE NEUMÍŠ“. Zbavit se tohoto předsudku nám pomůže kurz kreslení pravou mozkovou hemisférou. Výsledky ukazují, že se během dvou dnů naučíte kreslit o několik úrovní lépe a že konečně budete se svým výsledkem spokojeni, nebo se minimálně budete ke spokojenosti limitně blížit.

Jak to všechno funguje

Vy se na kurzu nenaučíte kreslit v pravém slova smyslu. To každý z nás umí. Vy se jen naučíte na věci nahlížet jinak, z jiné perspektivy a následně to, co vidíte správně přenést na papír. To, že je mozek rozdělen na pravou a levou mozkovou hemisféru jste již jistě slyšeli. Obě tyto hemisféry se vyvíjejí po stránce vzhledu úplně stejně a jsou naprosto symetrické. Ne však z hlediska funkce. V tomto případě, se obě hemisféry vyvíjí naprosto odlišně. Jako dítě více využíváte pravou mozkovou hemisféru, která je tvůrčí, využívá intuici, představivost, nepříliš vnímá čas a přemýšlí obecně a globálně. S postupem věku jsme však nuceni více zapojovat levou mozkovou hemisféru, která se zabývá konkrétními výpočty, logikou, mluvením, psaním a uvažováním. Jsme stále více „ochočováni“ a stále častěji nás svazuje strach a pocit nedokonalosti. Proto začíná mít levá mozková hemisféra převahu nad pravou, stává se dominantní a umělecké cítění, schopnost kreslení a podobných kreativních činností začíná být utlačována. Samozřejmě se nejedná o všechny z nás, ale můžeme hovořit o většinovém procentu.

Nejzřejmější a na první pohled nejviditelnější asymetrií obou hemisfér je dominance levé nebo pravé ruky. Pravá mozková hemisféra ovládá levou část těla a levá zase pravou. Dalo by se říci, že koncept duality provází celý náš život. Pravá a levá strana, myšlení a cítění, intelekt a intuice.  Mnohokrát v životě jsme si řekli větu typu: „Nevím přesně, jak to slovy vyjádřit, ale mám z toho nějaký divný pocit.“ „Chová se ke mně moc dobře, ale něco mi na něm nesedí“. Podobné úvahy jsou důkazem toho, že je lidský mozek schopen vnímat jednu věc z několika úhlů pohledu. Jeden problém, dva různé způsoby vidění. Logika a intuice. Levá a pravá hemisféra.

Princip kresby pravou mozkovou hemisférou

Jak je možné, že na začátku kurzu nakreslíte portrét hodný absolutního amatéra a na konci kurzu držíte v ruce portrét, který se nápadně podobá předloze, a jste na něj náležitě pyšní?

Jak již bylo napsáno na začátku článku, významně nás v kreativní činnosti omezuje levá mozková hemisféra. Říká nám, že něco neumíme, že se to nepodaří a že to nemá smysl ani zkoušet.

Během kurzu vás lektoři Atelieru Mozaika přesvědčí o tom, že to smysl má. Poměrně rychle se lze naučit tuto „logickou“ hemisféru vypnout a naučit se poslouchat „kreativní“ pravou. Nejprve se pracuje pouze s liniemi, následně s plochou, prostorem a ve finální fázi vše doladí světlo a stín. Pomocí různých typů cvičení začíná levá hemisféra zjišťovat, že je na některé úkony krátká a přenechává prostor druhé straně. Levá hemisféra nezvládá vnímat prostor a mezery mezi jednotlivými objekty. Nevidí to, co nemá název, nebo co si neumí pojmenovat a tak tyto části jednoduše ignoruje. A právě to je důvodem, proč je výsledný obrázek asymetrický a neodpovídá skutečnosti. V této chvíli musíme dát prostor pravé hemisféře. Ta nevnímá mezery a volný prostor jako „nic“, nýbrž jako součást celku. Dokáže kopírovat a vystihnout vzdálenost mezi jednotlivými objekty v obrázku a proto je výsledný obrázek vzhledný a souměrný. V průběhu cvičení se přepínáme z módu „pravá“ do módu „levá“ mozková hemisféra. Kreslí se obrázky vzhůru nohama a zrcadlově. Díky tomu přestáváme vnímat portrét jako konkrétní obličej s očima, ušima a nosem a přestáváme se soustředit na jednotlivé části. Začínáme vnímat obličej jako celek. Díky tomu bude výsledný efekt překvapivě dobrý. „Kreslení je ucelená schopnost vyžadující omezenou množinu základních prvků“, píše Betty Edwards v úvodu své knihy. Stejně jako komplexní dovednosti jako čtení, psaní a chůze se i kreslení skládá z dílčích schopností, které se složí do jedné celkové dovednosti, kterou lze natrénovat a postupně zdokonalovat.

Pravda nebo Placebo efekt

Někteří neurologové současnosti (například Nicole Beckerová, neurobioložka z Eberhard-Karls univerzity v Tubingenu) však nyní zpochybňují, že by se funkce mozku daly takto jednoduše lokalizovat a rozdělit do pravé a levé mozkové hemisféry. Tvrdí naopak, že obě hemisféry jsou zodpovědné za zmíněné funkce stejnou měrou. V této chvíli vyvstává zajímavá otázka – pokud to není v otevírání potenciálu pravé mozkové hemisféry, jak kurz tvrdí, čím to tedy je? Je to jen „placebo“ efekt, díky kterému se přestaneme bát a uvědomíme si, že kreslit umíme celý život?

Ať je to jak je to, výsledky dvoudenních kurzů Kreslení pravou mozkovou hemisférou mluví za vše. Možná to stojí za pokus, nemyslíte?

Kurzy kreslení pravou mozkovou hemisférou poskytuje i pražský Atelier Mozaika. Majitelka Mozaiky, Pavla Macháčková, se lektorování věnuje již 15 let a rukama jí prošlo již množství spokojených studentů. „Pořádáme kurzy po celé České republice a naši klienti si vždy velice rádi počkají na kurz, který bude blízko jejich bydliště. Myslím, že hlavním důvodem může být fakt, že se klientům intenzivně věnujeme po celý víkend. Naši lektoři se snaží přistupovat ke každému účastníkovi individuálně, podle jeho aktuálního stavu a schopností. Celkový rozsah kurzu je 18 hodin a to v současné době nikdo jiný neposkytuje,“ komentuje své kurzy Pavla Macháčková.

Ateliér Mozaika pořádá tyto kurzy po celé České republice. Bližší informace o termínech a městech, kde se kurzy konají, naleznete na www.ateliermozaika.cz. Cena kurzu je 2000 Kč a pro všechny naše čtenáře získala redakce od Ateliéru Mozaika dárkové poukázky v hodnotě  500 Kč. Rezervujte svá místa prostřednictvím emailu info@ateliermozaika.cz a uveďte kod 2017KREXTRAKRASA.

Kresba jedné a téže účastnice na začátku a na konci víkendového kurzu: 

  1. DEN KURZU

2. DEN KURZU DEN KURZU

ATMOSFÉRA NA KURZU

 

ATELIÉR MOZAIKA TAKÉ NABÍZÍ DALŠÍ POKRAČOVACÍ KURZY:

TUŽKA AUTOPORTRÉT KRESBA DLE SKUTEČNOSTI

Cena 2500 Kč                                    

Nauč se kreslit vše, co kolem sebe vidíš – předměty, zátiší, části těla, perspektivu v prostoru a mnohé další. Kurz zakončíme autoportrétem podle zrcadla. Na tomto kurzu se také dozvíte spoustu zajímavých informací o tom, jak náš mozek pracuje a jak jej plnohodnotněji využít.

KURZ KRESLENÍ PASTELKOU

Cena 2000 Kč        

Málokdo ví, že pastelkou se nevybarvuje, ale kreslí. Po absolvování tohoto kurzu budete vědět, jak bez problémů zvládnout za víkend techniku kreslení a stínování pastelkou! V rámci kurzu můžete také vyzkoušet akvarelové pastelky, sgraffito kresbu (vyškrabávaná technika) apod.

SNADNO A KRÁSNĚ S KŘÍDOU

Cena 2000 Kč

Tento kurz je vhodný pro všechny, kteří si myslí, že kreslit vůbec neumí a nedokáží se to naučit. Technika kreslení křídou Vás vyvede z omylu! Zjistíte, jak krásně a hlavně snadno se naučíte kreslit úžasné obrázky.

KŘÍDA A RUDKA PRO POKROČILEJŠÍ

Cena 2000 Kč                                    

Na tomto kurzu můžete rozvinout svoji techniku kreslení křídou, naučíte se zde, jak kreslit plenér, zátiší či kresbu podle sošky. Pracovat budeme s uměleckými křídami a speciálními mistrovskými papíry.

MALUJEME NA PLÁTNO

Cena 3500 Kč                                 

K tomuto kurzu překvapivě nepotřebujete vůbec žádné zkušenosti. Naučíme Vás vše potřebné od základů! Nekreslíme žádné detailní kresby, ale malujeme přírodu. Během víkendu vytvoříte čtyři krásné obrazy na plátně 30×40 cm, které si odnesete domů, a hlavně se naučíte zvládat tahy štětce jako opravdový malíř (pro výuku používáme plátno našepsované na desce, nikoliv na trámu).

MALUJEME AKVARELEM

Cena 2500 Kč                                    

Akvarel (vodové barvy) je jedna z mistrovských technik, kde se kloubí nejen Vaše práce, ale i práce samotného papíru, barvy a vody. Objevte tuto kouzelnou magii a přijďte si s námi začarovat.

Více o metodách ZDE.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *