Když miminko trápí kolika 1. díl

Napsal

Mladší kojenec, který má dlouhé a neutěšitelné záchvaty pláče bez zjevné příčiny, zřejmě trpí kolikou. Tyto potíže se týkají asi jednoho dítěte z pěti. Nikdo přesně neví, co to kolika je a co ji vyvolává, ale existuje mnoho teorií. V některých případech to může být nesnášenlivost kravského mléka nebo u kojených dětí reakce na něco v matčině jídelníčku.

Proč kolika

Důvodem také může být reflex nebo nadýmání. V mnoha případech to však bývá u citlivých dětí reakce na všechny podněty, se kterými se muselo vypořádat během dne. Nevyzrálý nerovový systém je přetížený a dítě na to reaguje pláčem.
S kolikou se rodiče těžko vyrovnávají, ale útěchou jim může být fakt, že jde o dočasný jev. Pokuste se získat pomoc na domu, kdy bude dítě pravděpodobně plakat. Při záchvatu koliky nezapomeňte uložit dítě na bezpečné místo – třeba do postýlky – a jděte do jiné místnosti, když si potřebujete oddychnout. Bude-li pro vás situace neúnosná, nebojte se obrátit na vašeho dětského lékaře, jestli vy nemohl pomoci zjistit příčinu vyvolávající pláč dítěte.

Jak poznat koliku

Kolika obvykle začíná, když jsou kojenci dva až tři týdny, a může trvat i čtyři měsíce. Říká se, že dítě trpí kolikou když : – má každý den dlouhé záchvaty pláče a další zjevná příčina pláče neexistuje.
Děti mají záchvaty pláče, každý den přiměřeně ve stejnou dobu, obvykle pozdě odpoledne nebo večer. Přitahují kolínka k hrudi, zatínají pěstičky jako při bolesti a v obličeji jsou rudé. Dalším problémem může být plynatost či potíže se stolicí.

Jak dítě uklidnit

Omezte vnější podněty – zhasněte stropní světla, vypněte hudbu a televizi. Potom zkuste dělat následující věci.
– zaviňte dítě do lehké deky
– přitiskněte ho k sobě tak, abyste mu mírně tlačila na bříško. Poté si položte kojence na předloktí do úlevové polohy.
– Šeptejte mu do ouška
– Houpejte miminko v náručí
– Nabídněte mu něco na cucání – svůj malíček nebo dudlík

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *