Když má dítě stolici

Napsal

KojeKdyž má dítě stolicinci se velmi liší v množství pokakaných plen. Někteří se vyprazdňují po každém krmení, zatímco některá kojená nemluvňata nejdou na stolici i týden. Pokud je stolice normální a dítě nemá žádné potíže, nemusí vás to znepokojovat.

Normální stolice

První stolice je černá nebo zelená a velmi slizovitá, říká se jí smolka (tzv. mekonium) a objevuje se v prvních dnech po porodu. Další stolice mají obvykle žlutou barvu. U kojených dětí může být hořčicově žlutá a tekutá nebo tmavě či světle žlutá i zrnitá. Stolice živených dětí bývá většinou tmavě žlutá až světlehnědá a má tužší konzistenci než u kojených dětí.

Zelená stolice

Po některé umělé výživě bývá stolice zelená, ale když je zároveň hlenovitá, odporně zapáchá a je častá, jedná se zřejmě o průjem a v tom případě byste měla navštívit lékaře. Uměle živené dítě by mělo po určitou dobu pít vychlazenou převařenou vodu místo mléka. Kojené dítě můžete krmit jako předtím. U kojených dětí se někdy vyskytne zelená řídká stolice, když pijí příliš mnoho předního mléka a nemají dostatek tučného zadního mléka. To se dá napravit tím, že dohlédnete, aby dítě dokonale vyprázdnilo jeden prs, než začne sát z druhého.

Hrudkovitá hnědá stolice

Ta je znamením zácpy. Kojené děti téměř nikdy netrpí zácpou, protože mateřské mléko je dobře stravitelné. U uměle vyživovaných dětí však někdy může tento problém nastat. Dávejte jim kromě mléka pít ještě vychlazenou převařenou vodu a ujistěte se, že při přípravě mléka správně odměřujete dávky.

Nenormální stolice

Tmavě hnědá nebo černá stolice (jiná než smolka) může signalizovat krvácení do střev. V tomto případě se co nejdříve obraťte na lékaře. Při tmavě rudé nebo krvavé stolici je třeba okamžitě vyhledat lékaře, velmi bledá stolice může být příznakem žloutenky.

Pokud se bude barva a konzistence stolice u dítěte měnit, nebuďte z toho, milé maminky, vyděšené. Trávicí soustava miminka se musí s funkcí nejdříve vypořádat sama. Možné odlišnosti mohou způsobovat také bakterie, které střeva obsahují.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *