Kdy je ten správný čas na nočník

Napsal

Kdy je ten správný čas na nočníkTakové a další podobné otázky vás na pískovišti mohou zaskočit. Některé maminky mají potřebu pochlubit se, jakého mají šikovného potomka, hravě zvládající činnosti, které náleží vyšší věkové skupině. Nepodléhejte stresu, každý jsme jiný a všechno jednou přijde.Chození na nočník a osvobození od plenek patří k nejzásadnějším přepážkou v životě rodin. Přitom do chvíle, kdy dítě nepochopí, co dělá, nemá cenu sezení na nočníku trénovat. Roční dítě se vyprazdňuje zcela samovolně. Močení a stolice bývají často po probuzení, takže někdy maminka něco stačí chytit do nočníku, ale to nemá s uvědoměním si „řízení“ zatím nic společného. Spoje mezi mozkem, nervy a svaly, které se podílejí na močení či zadržení vylučování, nejsou ještě dostatečně zralé. Proto trénování a posázený na nočník je zcela nesmyslné a zbytečné. Naopak, může dítě odradit od pozdějších pokusů.

Kdy je ten pravý čas?

Když si dítě uvědomí, že se mu chce čůrat  nebo kakat. Při kakání bývá zpravidla delší interval, ale čůrání  je „okamžité“ – od pocitu k akci je to raz-dva a děti to často dost dlouho na nočník nebo záchod nestíhají.
Kolem 15. měsíce věku se schopnost udržet moč začíná zlepšovat. Čůrání už není tak časté jako u miminek. Rozdíly jsou i v pohlaví. Holčičky obvykle začínají tuto schopnost cítit spíše, spíše se zbavují plenek a chodí na nočníček dřív než chlapci.
Kolem druhého roku věku se zlepšuje koordinace uvědomování si pocitu na močení a ovládání svalstva. Dítě už maminku může upozornit, že se mu chce čůrat. Ne vždy včas, z toho si nic nedělejte. Mluvíme stále o denním vyprazdňování, v noci děti stále nosí pleny a „nehody“ nejsou nehodami, ale běžnou záležitostí.

Okolo druhého roku

V této době se snižuje množství čůrání přes den a to je čas začít dítě učit, aby si uvědomovalo, když to přichází a mluvilo mame, že chce nočník. Někdy pomůže dětský záchodík (tedy nástavec) a schůdky – dítě však musí být šikovné a jisté v chůzi. Pak si může připadat důležité, že chodí na záchod jako otec a prospěje to motivaci snažit se.
Pomocníkem jsou i trénovací kalhotky – obdoba jednorázových plen, ale stahovací jako kalhotky.

Roli hraje i výběr nočníku – musí být potomkovi sympatický. Příliš zdobený (hračky, zvuky, pestré zdobení) může odvádět pozornost od primárního cíle, proč jsme dítě na nočník posadili, příliš jednoduchý nebo tvarově nevhodný a nepříjemný bude zas dítě odrazovat od posazen na něm.
Vždy chvalte a chvalte – za úspěch i samotný pokus. Dítě potřebuje motivaci a povzbuzení, toto vědomí je poměrně náročné a potřebuje trpělivost. A neztrácejte nervy, až 10% dětí se ještě v pěti letech v noci pomočí. Netlačte na dítě, zbytečně ho znervózňuje, jedine v klidné přátelské atmosféře se naučí chodit na nočník a ovládat vylučování. Nejsou to žádné závody s vrstevníky!

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *