Jakými bylinkami a kořením podpořit zdravé hubnutí?

S blížícím se létem se mnoho lidí potýká s kilogramy nabranými v zimě. Dopínáme jarní kalhoty, které nám ještě vloni byly přesně akorát a teď se od nich ne a ne vejít. Mohou za to naše tukové zásoby, které jsme nabrali v zimě. Další skupina se s pučícím novým životem rozhodne něco radikálního udělat se svojí postavou, ať už z důvodů nespokojenosti se sebou samým, ze zdravotních důvodů či jiných pohnutek. Společná je motivace hubnout. V tuto chvíli samozřejmě hledáme cokoliv, co by nám mohlo pomoci k vytčenému cíli.

Zdravý životní styl jako základ

Jedním z dobrých pomocníků ve vaší snaze zbavit se nadbytečných tukových polštářků mohou být bylinky a koření. V našem těle vykazují rozmanité působení a pokud se to s jejich dávkováním nepřežene, mají jednoznačně kladný efekt. Podpoří hubnutí. Pokud jste si ale v tuto chvíli představili, že si dáte k obědu šest knedlíků s tučným pečeným vepřovým, jednoduše je okořeníte či posypete bylinkami, a přesto budete štíhlí jako laň, tak se mýlíte.

Základem zdravého hubnutí je samozřejmě zdravá, vyvážená a pestrá strava a aktivní životní styl spojený s dostatkem pohybu. Bylinky s kořením mají pouze doplňkovou a podpůrnou funkci. Přesto může být jejich přínos velký, víte-li, které z nich si vybrat a jak je použít. Představíme vám, co by ve vašem jídelníčku nemělo scházet, chcete-li být v hubnutí úspěšní.

Čajem ze zázvoru rozproudíte metabolismus

Zázvor, ať už ve formě čaje nebo jako koření použité třeba k masu, zahřeje váš organismus, rozproudí krev a metabolismus. Právě zahřívací efekt je vynikající, povzbudí tvorbu žaludečních šťáv a trávení obecně. Zlepší látkovou výměnu. Další efekt má i jako prevence proti nachlazení.

TIP: Ideální je čerstvý kořen, který nakrájíte na kousky (asi 3 cm na 500 ml vody), vylouhujete a můžete pít. Před jídlem i po něm. 

Kajenský pepř a chilli vám zlepší cholesterol

Někdo nemá pálivá jídla v oblibě, ale není od věci si něco ostřejšího občas dopřát. Kajenský pepř nebo chilli. Kapsaicin v nich obsažený dokáže pořádně zahřát. Zároveň snižuje chuť k jídlu. Existují i studie, které ukazují, že zlepšuje metabolismus tuků, má tedy vliv na hubnutí. Pomáhá rovněž střevní peristaltice a má pozitivní vliv i na srdce.

TIP: Zkuste si připravit ajurvédský čaj s kajenským pepřem, do které se přidává také zázvor.

Glykémii stabilizuje skořice

Skořice prokazatelně příznivě ovlivňuje hladinu glykémie, to ukazují i různé studie.  Nedochází tak k jejím výkyvům, což je pro hubnutí podstatné. Zároveň také urychluje metabolismus, i to pochopitelně přináší efekt na shazování nadbytečných kil. Kromě toho tak snižuje hladinu cholesterolu a krevní tlak. Povzbuzuje tvorbu trávicích enzymů. Rozklad sacharidů je díky tomu pomalejší a méně se jich dostává do krve.

TIP: Připravte si skořicový čaj louhováním jedné tyčinky cejlonské skořice ve vroucí vodě asi 15 minut.

Detoxikací s ostropestřcem nastartujete hubnutí

S pomocí ostropestřce mariánského odstraníte z těla toxiny, což je pro nastartování hubnoucího procesu velice důležité. Kromě toho bylina pomáhá správné funkci střev, díky ní dostanete z klků zbytky potravy. Čistí střevní sliznici a podporuje lepší zpracování potravy. Příznivý vliv má rovněž na hladinu cholesterolu. O klasický spalovač tuků v tomto případě nejde, ale hodí se pro osoby se ztukovatělými játry, zvyšuje citlivost k inzulínu. Velmi účinně regeneruje játra. Reguluje hladinu krevního cukru a cholesterolu, podporuje tvorbu žluči.

TIP: Nejlepší je užívat ostropestřec formou doplňku stravy, protože v čaji po zalití horkou vodou přijdete o část účinných látek.

Kromě koření a bylinek je vhodné při hubnutí zařadit do jídelníčku i některé sezónní potraviny. Tak například cukety, kedlubny nebo různé houby.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay, Bigstock

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *