Jak vybrat tenisovou raketu

To, že se tenis hraje pálkou, které se říká raketa, ví každé malé dítě. Že si každý tenista vybírá raketu, aby mu “padla” do ruky a plnila funkce, jaké od ní očekává, si umíme tak nějak logicky odvodit. Podle čeho si ale tu správnou raketu vybere?

Na velikosti výjimečně ani tak nezáleží. Obvykle se pohybují ve velikosti, kde délka nesmí překročit 73,66 cm a plocha výpletu není větší než 39,37 cm na délku a 29,21 cm na šířku. Profesionální hráči možná přece jen trochu velikost řeší, a to především u hlavy, tedy u té části s výpletem, ale pro rekreačního hráče nebo úplného začátečníka to není ten nejdůležitější parametr. U tenisové pálky je dobré řídit se jinými vlastnostmi, o nichž si něco napíšeme.

Hmotnost a vyvážení

Hmotnost rakety se uvádí bez výpletu. Podle hmotnosti dělíme rakety na:

  • lehké rakety – od cca 220 g až po 280 g – ty se doporučují pro začátečníky, juniory, ženy a mírně pokročilé
  • středně těžké – od cca 280 g až do 310 g – to je ideální váha pro pokročilé a sportovní hráče
  • těžké rakety – od 310g více –  jsou vhodné pro turnajové hráče a profi hráče

Důležité je také vyvážení rakety, které může být buď do hlavy, na střed nebo do ruky. Vyvážení určuje polohu těžiště, která je měřena od konce rukojeti. Ta ovlivňuje sílu úderu vzhledem k vydané energii i manévrovatelnost.

  • vyvážení do hlavy – je určeno pro začátečníky a rekreační hráče, dává větší power (sílu)
  • vyvážení na střed –  je určeno pro středně pokročilé hráče, jde o kompromis mezi silou a kontrolou
  • vyvážení do ruky – určeno pro profesionální hráče, kteří mají větší kontrolu a herní cit, vhodné pro technicky výbornou hru

Při výběru rakety je vodítkem vaše výkonnost

Od vaší výkonnosti se totiž odvíjí správná velikost hlavy, hmotnost, vyvážení i tuhost rámu. Pro začátečníky a rekreační hráče tenisu je ideální středně tuhý rám, příliš tuhý přenáší na paži hodně vibrací a otřesů. Při výběru rakety tedy buďte především upřímní sami k sobě a nepořizujte si takovou, která se hodí spíš pro Petru Kvitovou než pro vaše sporadické zkušenosti s tímto sportem.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *