Jak se zdravě a nadlouho opálit

Napsal

Jak se zdravě a nadlouho opálitAsi každá žena touží po krásné bronzové pokožce, kterou vytvoří sluneční paprsky v horkých letních dnech. Všude se hlásá velká ozonová díra a z toho plynoucí nebezpečí. Kromě spálení kůže a tvorby vrásek, může vaše pleť předčasně zestárnout, mohou se na vás vyskytnout pigmentové skvrny a další poškození. Pojďme se společně podívat na to, jak se všem těmto problémům vyvarovat a i tak se krásně opálit.

Opalování jedině s mírou

Pokud jste se ještě nebyla vystavovat na sluníčku, pak by vaše doba opalování měla být krátká a postupně ji samozřejmě můžete prodlužovat. Jen tak si pokožka zvykne. Možná se vám to zdá divní, ale první slunění by mělo trvat asi tak čtvrt hodinky. Tím se opravdu vyvarujete všech problémů, které jsou vyjmenovány již nahoře. Samozřejmě nesmíte zapomenout také na opalovací krémy, které jsou vhodné na vaši pokožku. Na českém trhu najdete mnoho takových přípravků, které se dělí podle typu pokožky a intenzity slunečního záření. Kožní odborníci však upozorňují, že opalování o 11 do 15 hodin je nejprudší a nejnebezpečnější.

Kdy se mazat

Ochranný prostředek byste měla použít nejméně devadesát minut před tím, než se chystáte nastavit své tělo slunečním paprskům. Důležité je také vědět, jestli je zrovna váš krém vodě-odolný. Pokud ne, je nutné se po případném vykoupání opět namazat.

Co nejvíce by měly být chráněny ty části těla, které jsou za normálních okolností skryté pod oblečením. Týká se to především poprsí, zadečku a zad. Nepodceňujte ani ochranu nosu, tváří či uší. Pečujte také o rty. Ty by mohly reagovat na velké množství slunečního záření bolestivými prasklinkami nebo vznikem oparů.

Jaký zvolit opalovací krém

Opalovací krémy vybíráme podle charakteru pokožky a intenzity slunečního záření. Pozornost také musíme věnovat i ochrannému faktoru, který účinně zabraňuje pronikání UVB slunečního záření do naší pokožky. Ochranný faktor zvolte takový, který odpovídá době strávené na sluníčku. Jiný použijete u českého rybníka, jiný u moře. Pokud si s výběrem krému po a na opalování nevíte rady, zajděte do lékárny nebo do drogérie, kde vám určitě spolehlivě poradí.

Jak opalovat děti

U dětí platí trochu jiná pravidla. Miminka by neměla pobývat na přímém slunci vůbec, protože u nich ještě nefunguje přirozená ochrana proti UV záření. Ten se u malých dětí teprve začne tvořit. Pediatři ale dovolují strávit batolatům na sluníčku maximálně hodinu. Žádné z takto malých dětí by se nemělo opalovat stejným způsobem jako dospělí.

Pro děti je jako ochrana před slunečním zářením určen speciální krém s vyšším ochranným faktorem. I tak ale dodržujte povolenou dobu a určitě ji nepřekračujte. Namažte děťátku nejen obličej, ale i ručičky, nožičky nebo záda. Rozhodně ho nepouštějte ven bez pokrývky hlavy. Postačí lehká čepička či klobouček.

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *