Jak se nosí káro

Napsal

Jak se nosí károSprávně zkombinované módní vzory – znovuobjevený poklad staré Anglie – sluší každé ženě. Je ale třeba určit, jaká kostka se hodí pro vás. Která je podle typu postavy ta pravá …

Odkud vzor pochází

Károvaný vzor se už objevil u Keltů (asi pět set let před Kristem). Pláštěnky mužů byly tehdy zdobeny kárem a kostkami. Vzory se tkaly zcela jednoduše se střídáním barev nití útku a osnovy. Od 16. století potom vzor zdobil tradiční skotské kilty. Takovou skotskou sukni s tartanovým vzorem nosil i princ z Walesu už v roce 1889. „Tartans“ tehdy označení pro rozličné kárované vzory představovaly původně znaky pro příslušníky různých skotských klanů.

Pro každý typ

Romantické tóny s námi přešli i do letní módy. Růžový komplet ukazuje na jasného favorita, kterému sluší i klasické modré džíny. Vrcholem celého modelu může být růžový kostkovaný kabát s délkou ke kolenům. Ten se totiž hodí i rozdílným výškám všech žen.

Pro drobné ženy

Když sukně sahá jen ke kolenům, károvaný vzor nepůsobí dominantně a opticky prodlužuje nohy. Rovný střih (nebo do písmene A) je elegantní a ideální pro univerzální styling.

Pro vyšší ženy

Široce střižené kalhoty s velkou kostkou se hodí jen k dlouhým nohám. Zvýrazňují štíhlou siluetu a přitom postavu nezkracují. Výrazné barvy (modrá, rudá, tyrkysová) zvýší ještě vaši atraktivitu.

Pro plnoštíhlé

Kostky rozhodně malé a jen na jedné části oblečení, to je náš tip pro silnější ženy. Nejvhodnější bude mírně projmuté sako s menším vzorem.

Nejčastěji používané vzory

VICHY – výrazná, asi 1 x 1 cm velká, dvoubarevná bloková kostka. Častá je i na dekoračních látkách.
PEPITA – tkaný vzor s malým světle-tmavým blokovaným kárem. Ze vzoru vznikají typické diagonální linie.
SKOTSKÁ KOSTKA – označení pro károvaný vzor v různých výrazných barvách, z národního kroje.
GLENČEK- vzor, častý na kostýmech bývá tón v tónu. Je sestaven ze základního a vrchního kára.
PLÉD – pestře tkaná károvaná látka – vhodná také jako hřejivá vložka do bund a kabátů.
MADRAS – bavlněná tkanina s plátěnou vazbou a s barevným kárem – na jemné košile, blůzy i šaty.
QAUDRILLÉ – károvaný vzor s malými kostičkami, který vzniká tkaním či potiskem (utěrky, ubrusy).

Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *