Jak přestat s kojením?

Napsal

Jak přestat s kojením?Doktoři uvádějí, že jeden rok neustálého kojení je pro miminko dostatečné. Jaké také ale důležité, aby maminka kojení včas stopla a její tvorba mléka se přestala produkovat. Normálně se samotná produkce zastaví, pokud matka kojit přestane. V prvních fázích se můžou ženy setkávat s fyzickými problémy, které mohou pokračovat i několik dnů či týdnů.Pokud se žena rozhodne s kojením přestat, většinou k tomu má mnoho svých osobních důvodů. Proto jsme pro vás připravili dobré typy, jak s kojením přestat a zastavit tvorbu mateřského mléka.

Typy jak přestat s kojením

 1. Pokud jste se nyní rozhodly s kojením přestat, je tedy velmi důležité, abyste samotné kojení začaly omezovat – tedy snižovat jeho podávání. Protože čím více kojíte, tím více se stimuluje produkce vašeho mléka. To pak narušuje proces “zástavy”.
 2. Pokud se vás při při snažení omezit produkci vašeho mléka zmohly bolesti, otoky a tlak, můžete si nad prsa umístit chladivý gel či zábaly.
 3. Neměly byste v jakékoliv podobě se dotýkat výrazně svých bradavek, protože i doteky pomáhají ke stimulaci produkce mateřského mléka.
 4. Užitečné jsou také zelné listy. Umístěte je do oblasti svých prsou, čímž umožníte pokračování procesu “vysychání” mléka.
 5. Stejně dobře na tom je i šalvějový čaj. Pít byste měly zhruba dva šálky denně.
 6. Pokud v průběhu tohoto období cítíte velkou bolest, můžete zkusit i léky. Ty však pouze s lékařským předpisem.
 7. Pro “vysychání” mateřského mléka je vhodná i voda. Můžete pít tolik sklenic, kolik jen chcete.
 8. Je důležité si také uvědomit, že během období, kdy se snažíte snížít produkci mléka, nemusíte dítě krmit z prsu častěji než jednou denně.
 9. Měly byste také pravidelně chodit na prsní kontroly nebo si je provádět sama. Pokud máte pocit, že je bolest opravdu nesnesitelná, zajděte za odborníkem a poraďte se s ním.

Čemu se při procesu “vysychání” mléka vyhnout?

 • Občas se stává, že zatímco vy se snažíte s kojením přestat, náhle dostanete chuť své dítě nakrmit právě tímto způsobem. Od takovéto myšlenky byste se tedy měly snažit držet co nejdál a pamatovat na své cíle.
 • Náhlému zastavení kojení byste se měly vyhnout, jelikož se může stát zklamáním jak pro vás, tak pro vaše dítě. Vše chce čas a pokud chcete přestat , dělejte jednotlivé kroky, nikdy nic naráz.
 • Nesnažte se svá prsa nějakým způsobem stahovat. Stahovací materiály nejsou ve vašem případě efektivní.
 • Pokud začínáte pociťovat první známky bolesti, rozhodně si na prsa nepokládejte horké obklady. Vašim prsům mohou přivodit akorát problémy.
Share

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *